Soczewki sferyczne, toryczne, multifokalne – które dla kogo

0
1883

Soczewki kontaktowe występują w wielu wariantach. Głównie wylicza się kontakty sferyczne, toryczne oraz multifokalne. Każde z nich stosuje się na inną wadę wzroku. Przekonajmy się, które okazałyby się najbardziej odpowiednie dla nas.

Kontakty rewolucją rynku optycznego

Soczewki kontaktowe gdy pojawiły się na rynku optycznym zrobiły furorę. Niemniej wiele osób podchodziło do nich sceptyczne. Dziś jednak niemal wszyscy się do nich przekonali. Nawet jeśli ktoś jeszcze nie używał nigdy kontaktów, to nie stanowi to dla niego czegoś strasznego. Soczewek kontaktowych występuje multum. Dobiera się je pod takimi kątami jak twardość, długość użytkowania, kolor oraz wada wzroku. To ostatnie kryterium powinno warunkować właściwy wybór kontaktów.

Przy krótkowzroczności soczewki kontaktowe sferyczne ujemne

Soczewki sferyczne o ujemnych dioptriach, zwane też soczewkami jednoogniskowymi skupiającymi obraz, stosuje się przy krótkowzroczności. Posiadają one oś sferyczną. Krótkowzroczność to wada wzroku, która polega na tym, iż obraz skupia się za siatkówką oka, zamiast na niej. Przy krótkowzroczności widzi się dobrze z bliska i źle z daleka.

Przy dalekowzroczności soczewki kontaktowe sferyczne dodatnie

Soczewki sferyczne o dodatnich dioptriach, zwane też soczewkami jednoogniskowymi rozpraszającymi obraz, stosuje się przy dalekowzroczności. Posiadają one oś sferyczną. Dalekowzroczność to wada wzroku, która polega na tym, iż obraz skupia się przed siatkówką oka, zamiast na niej. Przy dalekowzroczności d0brze widzi się z daleka i źle z bliska.

Przy astygmatyzmie soczewki kontaktowe toryczne

Soczewki kontaktowe toryczne stosuje się przy astygmatyzmie. Posiadają one oś sferyczną oraz oś cylindryczną. Astygmatyzm to wada wzroku, która polega na tym, iż światło załamuje się z niewłaściwą siłą w oku. Przy astygmatyzmie nie widzi się zbyt ostro, a zdarza się nawet, iż się niedowidzi.

Przy presbiopii soczewki kontaktowe multifokalne

Soczewki kontaktowe multifokalne stosuje się przy presbiopii. Posiadają one oś cylindra skupiającą i jednocześnie oś cylindra rozpraszającą. Presbiopia, znana też pod nazwą starczowzroczności, to wada wzroku polegająca na utracie ostrości wzroku. Przy presbiopii widzi się słabo i z bliska, i z daleka.

Inne rodzaje soczewek kontaktowych

Oprócz soczewek kontaktowych sferycznych ujemnych, sferycznych dodatnich, torycznych oraz multifokalnych, wyróżnianych ze względu na określoną wadę wzroku, istnieją inne podziały. Soczewki twarde wykonuje się z trwalszego materiału i dopasowuje specjalnie do oka, efektem czego stosuje się je przy poważniejszych wadach wzroku, z kolei przy mniej poważnych stosuje się soczewki miękkie wykonywane z mniej trwałego materiału nie dopasowywane specjalnie do oka. Istnieją też soczewki bezbarwne oraz barwne, które oprócz korygowania wzroku potrafią zmienić wizerunek przez podkreślenie koloru naszych oczu lub totalną zmianę ich barwy. Kontakty mogą więc okazać się naprawdę ciekawym elementem stylizacji, a do tego bardzo pragmatycznym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ