Opieka osób starszych w Niemczech – jak znaleźć dobrą pracę?

0
1315
Opieka osób starszych w Niemczech

Masz doświadczenie w pracy jako opiekunka osób starszych i rozważasz wyjazd za granicę? Domowa opieka w Niemczech cieszy się dużą popularnością, a opiekunki z Polski są cenione za rzetelność i empatię. Dowiedz się, jak znaleźć uczciwą pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem.

Opiekunka w Niemczech – zakres obowiązków

Charakter obowiązków opiekunki w Niemczech jest uzależniony od stanu zdrowia seniora. Część podopiecznych wymaga jedynie drobnej pomocy w codziennych czynnościach domowych, inni z kolei nie są samodzielni. W drugim przypadku opiekunka w Niemczech musi liczyć się z szerszym zakresem obowiązków, który najczęściej obejmuje pomoc w higienie, podawanie leków i przygotowanie posiłków. Niekiedy od opiekunek wymagane jest wsparcie w prowadzeniu domu, w tym robienie zakupów.

Ustalenie zakresu obowiązków powinno nastąpić jeszcze przed wyjazdem. Wówczas opiekunka będzie wiedzieć, czego oczekuje rodzina seniora. Pozwoli to uniknąć nieporozumień.

Jak znaleźć dobrą ofertę pracy dla opiekunki w Niemczech?

Z pomocą w znalezieniu pracy przychodzi agencja opiekunek. Działające na polskim rynku agencje opiekunek, takie jak https://avoria.com.pl/, współpracują z podmiotami działającymi na niemieckim rynku usług opiekuńczych. Rezultatem jest wiele ofert – część to praca od zaraz.

Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty dla opiekunek w Niemczech? Kluczowe są:

  • Stan zdrowia seniora. Dobra oferta pracy powinna zawierać rzetelny opis schorzeń podopiecznego.
  • Zakres obowiązków i wymagania wobec opiekunki. W treści ogłoszenia powinna znaleźć się informacja m.in. o pożądanym stopniu znajomości języka niemieckiego.
  • Wynagrodzenie i premie. Rzetelna agencja zawsze informuje o wysokości pensji netto oraz premiach – gdy są one przewidziane.

Jakich ofert nie warto brać pod uwagę? Tych, w których nie jest sprecyzowany stan zdrowia seniora lub zakres obowiązków. Opieka osób starszych w Niemczech to praca odpowiedzialna. Lakoniczne ogłoszenie może świadczyć o tym, że agencja opiekunek nie przeprowadziła dokładnego wywiadu z rodziną, a jej pracownicy nie będą w stanie rozwiać Twoich wątpliwości.

Jak sprawdzić agencję opiekunek przed wyjazdem?

Agencja opiekunek to najprostsza droga do szybkiego wyjazdu do pracy w Niemczech. Każda opiekunka osób starszych w Niemczech powinna mieć jednak pewność, że umowę podpisuje z uczciwą, legalnie działającą firmą.

Jak sprawdzić agencję opiekunek? Zrobisz to bez wychodzenia z domu – wystarczy:

  • Sprawdzić, czy agencja znajduje się w rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ). Jeżeli agencja nie znajduje się na liście lub ma status „zawieszony”, nie ryzykuj.
  • Poczytać opinie o agencji opiekunek. Recenzji szukaj zarówno na stronie internetowej agencji, jak i innych portalach czy forach. Wiele pozytywnych wypowiedzi to sygnał, że agencji warto zaufać.

Każda opiekunka osób starszych ma przed wyjazdem sporo pytań. Wskazówką jest też podejście pracownika agencji. Jeżeli udziela on wyczerpujących odpowiedzi na pytania i jest pomocny, to możesz założyć, że na miejscu nie pozostaniesz bez wsparcia.

Jak się przygotować do wyjazdu jako opiekunka w Niemczech?

Każda opiekunka w Niemczech musi być przygotowana na różne scenariusze. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto zdecydować się na wyjazd zorganizowany przez agencję z wieloletnim doświadczeniem. Rzetelny pośrednik załatwi za Ciebie wszystkie formalności – zostanie Ci zapewnione ubezpieczenie i pomoc w dotarciu do domu podopiecznego. Pamiętaj, aby poinformować o wyjeździe najbliższych i zostawić im dokładne dane dotyczące miejsca pobytu. Wreszcie przed wyjazdem pomocne może być powtórzenie sobie przydatnych zwrotów w języku niemieckim.

Jako opiekunka osób starszych będziesz pracowała po raz pierwszy? Jeżeli poświęcisz czas na znalezienie dobrej agencji opiekunek, jej pracownik zapewni Ci wsparcie na każdym etapie organizacji wyjazdu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ