Odzież uliczna we współczesnej modzie

0
1813

Moda zazwyczaj kojarzy się z ubraniami eleganckimi i casualowymi. Tymczasem jest to również tak zwana odzież uliczna, nawiązująca do trendów panujących wśród młodzieży. W poszczególnych dekadach można było natrafić na różne trendy w tej dziedzinie. W którą stronę zmierza obecnie?

Czym jest odzież uliczna?

Ponieważ nazwa może być myląca, już na wstępie należy doprecyzować co rozumiemy przez odzież uliczną. Określenie to może się odnosić nie tylko do wspomnianych już ubrań popularnych wśród młodzieży, lecz również do tych delikatnie nawiązujących do estetyki sportowej, nadal jednak pozostając w kręgu casual. My jednak skupimy się na tych pierwszych.

Jak zmieniały się trendy?

Moda uliczna zmienia się na przestrzeni kolejnych dekad. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku swój czas przeżywały ubrania nawiązujące do subkultury motocyklowej, w dziewięćdziesiątych popularność wśród młodzieży zyskiwała luźna odzież hiphopowa. Obecnie na topie są ubrania sportowe (lekkie, wygodne i nawiązujące do sposobu, w jaki projektowane są ubrania używane w trakcie treningów sportowych), ale też odzież patriotyczna, nawiązująca do motywów historycznych i symboli narodowych.

Motywy patriotyczne

Obecność wspomnianych motywów wynika chociażby ze zwiększonego zainteresowania historią kraju, a koszulki i bluzy z grafikami o tej tematyce można znaleźć nie tylko w sklepach odzieżowych, lecz również w sportowych, takich jak www.fightershop.com.pl.

Można wśród nich znaleźć te zupełnie proste, zawierające jedynie godło narodowe, flagę lub symbol powstania warszawskiego, ale i rozmaite grafiki. Przykładowo mogą być to barwne malunki przedstawiające szarżujących husarzy lub grafiki prezentujące osoby walczące w 1944 w trakcie powstania przeciwko okupantowi niemieckiemu. Zdarzają się również ubrania z podobiznami znanych postaci, które odegrały rolę w historii Polski.

Co ciekawe, moda uliczna nie ogranicza się do samych koszulek i bluz. W sklepach można znaleźć także portfele, saszetki, czy czapki z podobnymi wzorami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ