Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

0
840
Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Jak możesz wesprzeć swoją walkę z nietrzymaniem moczu? Poznaj domowe metody na nietrzymanie moczu.

W jaki sposób możesz walczyć z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to bardzo kłopotliwa i wstydliwa dolegliwość, która może dotknąć każdego. Jeżeli zauważysz u siebie pierwsze symptomy tego problemu, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą w celu zasięgnięcia pomocy. Mimo to warto pamiętać, że w wielu przypadkach sporo możesz osiągnąć czymś, co roboczo określamy „domowymi sposobami na nietrzymanie moczu”. Oczywiście konsultacja lekarska w dalszym ciągu jest niezbędna, dobrze jednak mieć świadomość, że Twoje własne działania mogą mieć wpływ na walkę z tą dolegliwością i podwyższenie Twojego codziennego komfortu życia.

Pieluchomajtki dla dorosłych

Pieluchomajtki dla dorosłych czy wkładki dla dorosłych to bardzo skuteczne i popularne sposoby zabezpieczenia się na wypadek kłopotliwych sytuacji, które mogą przytrafić się podczas nietrzymania moczu. Oczywiście tego rodzaju produkty należy dopasować do danej osoby, aby pieluchomajtki dla dorosłych lub inne zaopatrzenie w największej możliwej mierze spełniało swoje zadanie.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, których zadaniem jest zaciskanie cewki moczowej, zawiadują one także działaniem odbytu oraz świadomym oddawaniem moczu. Dlatego też w przypadkach, gdy dochodzi do ich osłabienia (np. po naturalnym porodzie czy w przypadku zmian hormonalnych), dobrym pomysłem jest ich trening. Zwykle osłabienie mięśni Kegla wywołuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli gubienie moczu podczas śmiania się, kichania czy kaszlu. Metody wzmacniania mięśni Kegla najlepiej objaśni Ci doświadczony fizjoterapeuta, pokaże Ci także, w jaki sposób i z jaką częstotliwością należy ćwiczyć. Bardzo ważne jest, aby w czasie treningu angażować wyłącznie mięśnie dna miednicy, a nie mięśnie brzucha.

Trening pęcherza

Dla wielu może być to bardzo zaskakujące, ale w pewnym sensie można też trenować pęcherz. Trening pęcherza to zachowawcza metoda leczenia przy naglącym nietrzymaniu moczu. Przy tej dolegliwości odczuwane są nagłe i silne parcia oddawania moczu. Sam trening skupia się natomiast na ustalaniu schematu w postaci godzin oddawania moczu. Z czasem przerwy te należy wydłużać, zwykle mieszczą się one w granicach od 2 do 4 godzin. W ten sposób możesz choć częściowo odzyskać kontrolę nad pęcherzem i oddawaniem moczu.

Dieta na nietrzymanie moczu

Nie można zapomnieć też o tym, że do zachowawczych metod radzenia sobie z nietrzymaniem moczu zalicza się korektę codziennego jadłospisu. Jednym z kierunków jest obniżenie masy ciała, gdyż otyłość sprzyja osłabianiu mięśni dna miednicy. Ponadto otyłość brzuszna zwiększa nacisk na pęcherz, co dodatkowo zwiększa ryzyko mimowolnego popuszczania moczu. Oprócz tego konieczne jest oczywiście unikanie produktów, które są moczopędne. Zamiast tego spożywaj produkty o wysokiej zawartości witaminy C i magnezu. Pamiętaj – naprawdę wiele możesz osiągnąć dzięki domowym sposobom na nietrzymanie moczu!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ