Herbata na prezent na święta

0
1749

Grudzień to czas, gdy często, a może nawet najczęściej, obdarowujemy się prezentami. W Adwencie wypadają przecież mikołajki, a Boże Narodzenie słynie jako gwiazdka, w czasie której pod choinką lądują podarunki. Wśród wielu pomysłów na prezent, my polecamy kawy i herbaty. W końcu to napoje, które niemal każdy z nas pije codziennie.

Herbata oraz kawa – najpopularniejsze napoje

Herbata oraz kawa stanowią napoje, które pija niemal każdy. Trunki te nie tylko doskonale smakują, ale też zawierają cenne dla zdrowia i urody substancje, a zarazem substancje, które po prostu w pewnych sytuacjach nam pomagają. W kawie kryje się przecież kofeina, a w herbacie teina. Co ciekawe, kofeina i teina to ta sama substancja, tylko w zależności od źródła występowania inaczej się nazywa. Tak oto w kawie określa się ją jako kofeinę, w herbacie jako teinę, w guaranie jako guaranina, a w yerba mate jako mateinę. Stanowi ona substancję pochodzenia organicznego, która energetyzuje oraz pobudza. Bardziej pobudza kofeina, niż teina. Wszystko przez to, że w kawie występuje więcej kofeiny, niż teiny w herbacie. Oprócz tego kofeina wchłania się lepiej niż teina. Niestety, substancje te nie muszą, ale mogą uzależniać, więc nie należy przesadzać ze spożywaniem tych trunków.

Jak powstała herbata

Herbata to napój, który przyrządza się przeważnie z krzewu herbacianego, a w niektórych przypadkach z czerwono krzewu lub z kwiatów, owoców i ziół. Swoim rodowodem herbata sięga czasów wręcz pradawnych. Otóż w XXVIII wieku przed naszą erą cesarzowi Chin, Shannongowi, przygotowano gorący napar. Los sprawił, że przypadkiem wpadł do niego liść herbaty i się zaparzył. Tak to posmakowało monarsze, że zaczął promować herbatę i polubiło ją również wiele innych osób. To jednak legenda – prawdopodobna, ale nie wiadomo czy prawdziwa. Dokumenty wspominają natomiast o herbacie po raz pierwszy w X wieku przed naszą erą. Wówczas w Chinach podobno już przyrządzano napój z krzewu herbacianego. Trafił on szybko trafił również do Japonii i innych krajów Azji. W Europie herbata zawitała dopiero w XVII stuleciu, a z Europy trafiła do Ameryki i Afryki.

Multum herbaciane

Chcąc kupić herbatę, należy rozważyć kwestię tego komu ją kupujemy, bo herbaty występują pod wieloma postaciami i choć każdy lub herbatę, to każdy lubi jej inny rodzaj. Herbaty zawierające kofeinę to tradycyjna herbata czarna, a także zyskujące coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości herbaty biała, żółta oraz zielona. Herbaty nie zawierające teiny to niezwykła herbata czerwona, a także bardzo smakowite herbaty kwiatowe, owocowe i ziołowe. Czarna herbata reguluje ciśnienie i poprawia libido. Czerwona herbata pomaga w trawieniu, a więc w odchudzaniu, i zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, mogących powodować nowotwory. Biała, żółta oraz zielona herbata wpływa korzystnie na zdrowie i na urodę, a przy tym uczestniczy w spalaniu tłuszczów i poprawia tolerancję na cukier. Warto więc pić herbatę i decydując się na nią, wybierać tylko tę najlepszą pod względem pochodzenia.

Poszukujesz herbaty na prezent na święta? Sprawdź!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ