Czym jest atopowe zapalenie skóry?

0
2393

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób dających objawy skórne. Najczęściej wskazuje się, że ma ona ścisły związek z układem odpornościowym, gdyż niejednokrotnie towarzyszy innym schorzeniom takim jak alergie pokarmowe, astma oskrzelowa czy katar sienny.

Atopowe zapalenie skóry – co to właściwie jest?

Atopowe zapalenie skóry to jest choroba zapalna skóry, która może występować u dorosłych i u dzieci. Lekarze często diagnozują już u bardzo małych dzieci – nawet kilkumiesięcznych niemowląt. Do głównych objawów atopowego zapalenia skóry zalicza się przede wszystkim swędzenie, łuszczenie się skóry, charakterystyczne wykwity na skórze, która najczęściej pojawiają się w okolicy tułowia i w zgięciach kolan oraz łokci. Zmiany mogą pojawiać się także na twarzy. Szacuje się, że na AZS choruje około 10-20% światowej populacji ludności.

Warto pamiętać, że zmiany skórne pojawiające się u chorego mogą być na tyle dokuczliwe by powodować u chorego duży stres, szczególnie gdy zmiany pojawiają się w widocznym miejscu, a także bezsenność. Atopowe zapalenie skóry często powoduje wstyd u osoby chorej oraz skrępowanie. Duże zmiany na skórze mogą też powodować to, że chory jest dyskryminowany w swoim środowisku.

Sprawdzone sposoby na przeziębienie u dzieci

Z reguły z wiekiem objawy atopowego zapalenia skóry zmniejszają się, by niekiedy zanikać całkowicie. Jednak, aby to mogło mieć miejsce, należy leczyć AZS. Leczenie tej choroby polega głównie na łagodzeniu przykrych objawów. Na atopowe zapalenie skóry nie ma jednorodnego lekarstwa z uwagi na to, że nie do końca można określić przyczyny tej choroby. Leczenie jest dobrane odpowiednio do objawów. Przy niewielkich zmianach skórnych stosuje się najczęściej maści i kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej. Jednak gdy objawy są bardzo silne, często konieczne jest również leczenie sterydami. Lekarze przypisują maści, które należy stosować miejscowo na zmiany skórne. Leki sterydowe należy stosować przez czas, jaki określił lekarz, by zmiany całkowicie się zagoiły. O leczeniu AZS więcej przeczytasz na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ