Krótkowzroczność – przyczyny i metody korygowania wady wzroku

0
2319

Niewyraźne widzenie przedmiotów z oddali, przy zachowaniu ostrości widzenia rzeczy z bliska świadczy o krótkowzroczności. Wada wzroku może mieć podłoże genetyczne bądź być efektem trybu pracy, np. przed komputerem. Jedną z metod leczenia krótkowzroczności są soczewki kontaktowe.

Czym charakteryzuje się krótkowzroczność? 

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku, polegająca na ostrym widzeniu przedmiotów z bliska, a niewyraźnym – rzeczy z oddali. Schorzenie w dużej liczbie przypadków jest konsekwencją nieprawidłowej budowy oka. U krótkowidza kształt gałki ocznej jest za długi, co powoduje ogniskowanie się promieni świetlnych przed siatkówką. W zdrowym oku światło powinno skupiać się na siatkówce. W efekcie nieprawidłowej budowy oka u krótkowidza, zamiast ostrego obrazu, powstaje niewyraźny punkt, nazywany krążkiem rozproszenia. Osoby, które przysuwają bliżej siebie przedmioty, by je wyraźniej zobaczyć i skarżące się na rozmazane kształty rzeczy widzianych z oddali, mogą cierpieć na krótkowzroczność. Soczewki kontaktowe to jedna z form korekcji wady wzroku.

Leczenie krótkowzroczności – szkła o mocach ujemnych 

Leczenie krótkowzroczności polega na zastosowaniu tradycyjnych okularów bądź soczewek kontaktowych o ujemnych mocach, tzw. minusów. Do korekcji miopii stosuje się wklęsłe szkła rozpraszające, oznaczone minusem, które przesuwają punkt ogniskowania się promieni na siatkówkę, co w efekcie poprawia jakość widzenia. Soczewki dobierane są przez okulistę po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, mających na celu precyzyjne określenie stopnia natężenia wady wzroku. Szkła kontaktowe to dobre rozwiązanie dla osób, u których występuje duża różnica nasilenia schorzenia między lewym i prawym okiem.

Krótkowzroczność – leczenie operacyjne 

Laserową korekcję krótkowzroczności można przeprowadzić jedynie u osób dorosłych, u których stwierdzono, że wada wzroku jest ustabilizowana i nie nasila się. Zabieg polega na wymodelowaniu kształtu rogówki za pomocą specjalistycznego lasera i trwa od kilku do kilkunastu minut.

Krótkowzroczność – przyczyny 

Miopia ma bardzo często podłoże genetyczne, dlatego krótkowidze, którzy są rodzicami, powinni zwrócić szczególną uwagę na pierwsze objawy miopii u swoich dzieci. Istotne jest zabieranie podopiecznego na regularne wizyty u okulisty. Krótkowzroczność często rozwija się już we wczesnym dzieciństwie i z biegiem lat systematycznie pogłębia. Miopia może być także wynikiem, np. trybu pracy, który wymaga czytania z bliskiej odległości bądź korzystania z urządzeń elektronicznych, jak komputery, tablety czy telefony komórkowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ