Więcej niż tylko dodatek do surówek
Czarna rzepa – skuteczny fungicyd, ma działanie antyseptyczne, detoksykujące i wzmacnia układ immunologiczny. Od lat słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Wszyscy wiedzą o tym, że to właśnie rzepa jest najlepszym sposobem na zdrowe i piękne włosy, skórę i paznokcie. Dostarcza też całkiem sporo różnych witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.
Renesans czarnej rzepy
Właściwa nazwa czarnej rzepy to tak naprawdę czarna rzodkiew. Ta roślina jest faktycznie spokrewniona z dobrze już znaną nam rzodkiewką. Pochodzi z nieco cieplejszego klimatu obenego w Chinach, Rzymie, Grecji i na Bliskim Wschodzie; trafiła do nas już w czasach średniowiecza i na stałe podbiła serca Polaków swoim specyficznym smakiem i całym wachlarzem właściwości prozdrowotnych. Znalazła swoje zastosowanie w rozmaitych przepisach i specyfikach, takich jak surówki, wywary i także napary. Ciekawym faktem na temat czarnej rzepy jest to, że była jednym z pierwszych warzyw europejskich introdukowanych w obu Amerykach. Niestety, nic nie trwa wiecznie. Wraz z upływem czasu zaczęliśmy zapominać o właściwościach i zaletach rzepy. Niektórzy nawet nie wiedzą, jak to warzywo wygląda. Na szczęście wraz z rozpowszechniającą się modą na zdrowe odżywianie coraz więcej osób zwraca się w stronę czarnej rzepy poszukując nowego źródła cennych składników odżywczych. Nawet lekarze nie zakazują, a nawet popierają regularne przyjmowanie suplementów z dodatkiem czarnej rzepy.
Czarna bomba witaminowa
Czarna rzodkiew może konkurować z cytryną i acerolą jeśli chodzi o zawartość witaminy C, dzięki której wzmocnimy układ immunologiczny i wesprzemy układ krążeniowy. Witaminy z grupy B wspomogą nasz metabolizm, a witamina A i beta-karoteny zadbają o naszą skórę (tak jak siarka, również obecna w rzepie) i jakość naszego wzroku. Anemicy znajdą w czarnej rzepie istotną porcję żelaza niezbędnego do wytwarzania hemoglobiny. Zawarty w rzepie potas pomoże kontrolować odpowiednie ciśnienie krwi, a wapń i fosfor wzmocnią strukturę naszego układu kostnego i zapobiegną osteoporozie czy łamliwości kości.
Niezwykłe właściwości czarnej rzodkwi
Wielu naukowców podkreśla prozdrowotne właściwości i skuteczność czarnej rzepy w walce z nowotworem, wirusami i grzybami atakującymi organizm. Odpowiadają za to glukozynolany (związki chemiczne złożone głównie z siarki i glukozy), a ściślej mówiąc są to fitoncydy. Nie tylko czarna rzepa, ale i rozmaite warzywa zawierają tę specyficzną substancję, przykładem jest zarówno biała, jak i czerwona kapusta, brokuł czy brukselka. Jeśli chcemy usprawnić działanie wątroby, układu pokarmowego i żółciowego, już 45 miligramów glukozynolanów da nam satysfakcjonujący efekt. Tajemnicza substancja może stać się w przyszłości kluczowym składnikiem lekarstw na nowotwór oraz choroby grzybiczne i bakteryjne. Działanie przeciwwirusowe czarnej rzepy również nie zostało przeoczone, gdyż są już przeprowadzane badania wpływu ekstraktu z tej rośliny na rozwój wirusów grypy A1H1. Jeśli chcesz przetestować na samym sobie dobroczynne właściwości czarnej rzodkwi, postaraj się jeść tę roślinę na surowo, na przykład w surówce lub sałatce. Pomoże to zachować wszystkie wartościowe składniki zawarte w czarnej rzepie, gdyż ulegną one rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury związanej z gotowaniem.
Kosmetyki – cenny składnik kosmetyków czy zbędny wypełniacz?
Sam sok z czarnej rzodkwi rozjaśni naszą skórę, wyrówna jej koloryt i zmniejszy widoczność piegów i przebarwień. Oprócz tego polepszy stan cery i pomoże pozbyć się pierwszych oznak starzenia i je załagodzi. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że czarna rzepa działa jak naturalny fungicyd i antyseptyk, co umożliwia odkażanie ran okładami z rzepy. Swego czasu stosowano nawet kąpiele w wywarach z czarnej rzepy w celu uśmierzenia objawów schorzeń skórnych, takich jak wrzody lub czyraki.
Od wielu lat wykorzystuje się dobroczynne właściwości czarnej rzepy w rozmaitych kosmetykach. Szczególnie szampony i odżywki do włosów często zawierają dodatek tej rośliny, co pomaga w walce z nadmierną utratą włosów, zmniejsza łojotok skóry głowy i zwalcza lub przynajmniej załagodzi nieznośny łupież. Jeśli na stałe wymienimy zwykły szampon na ten z dodatkiem rzepy, nasze włosy odwdzięczą się nienagannym stanem, pięknym połyskiem, mocną strukturą i przede wszystkim znacznie lepszą gęstością. Te wszystkie zalety dodawania rzepy do kosmetyków robią wrażenie. Zastanawiające jest to, jak wiele może zdziałać jedna mała roślinka.
Profilaktyka wątroby i czarna rzepa
Jeśli masz nieprzyjemne i uciążliwe problemy z wątrobą – nie szukaj dalej! Czarna rzodkiew pomoże Ci polepszyć stan nie tylko Twojej wątroby, ale także układu żółciowego. Z tego względu wiele preparatów leczących i uśmierzających bóle wątrobowe opiera się właśnie na czarnej rzepie. Możesz samodzielnie stosować świeżo wyciśnięty sok z czarnej rzepy, jeśli chcesz pozbyć się toksyn z całego organizmu i usunąć złogi zalegające w jelitach i reszcie układu pokarmowego.