Czy można uchronić się samemu przed zakażeniem układu moczowego?

0
2727
dieta na układ moczowy

Samodzielnie lub z pomocą odpowiedniego specjalisty zadbaj o swoje drogi moczowe

układ moczowyW przypadku dostania się i zamieszkania bakterii w układzie moczowym mamy do czynienia z zakażeniem dróg moczowych. W zależności od miejsca wystąpienia zakażenia i obecności powikłań dzielimy infekcje dróg moczowych na kilka rodzajów. Najczęstszymi objawami związanymi z chorym pęcherzem są: uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, zwiększona częstotliwość korzystania z toalety oraz ogólny nieprzyjemny ból w okolicach układu moczowego. Dowiedz się, co możesz zrobić dobrego dla swojego układu moczowego.

Jak zapobiegać chorobom układu moczowego?

Nigdy nie bagatelizuj chorób układu moczowego, jak najszybciej udaj się do odpowiedniego specjalisty, jeśli masz choćby najmniejsze wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. Zarówno stany zapalne, jak i zakażenia dotyczące dróg moczowych mogą nie tylko sprawiać nieprzyjemny ból przy wypróżnianiu, ale nawet postępować i rozwijać się w znacznie bardziej niebezpieczne choroby. Jeśli chcesz uchronić swoje cenne drogi moczowe przed potencjalnymi zakażeniami, musisz bardzo dokładnie przyłożyć się do zbierania rzetelnych informacji na temat tego ważnego układu. Bez niego nie pozbędziesz się toskyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.

Jeśli zapamiętasz i dostosujesz się do wypisanych poniżej porad, masz spore szanse na uniknięcie lub złagodzenie schorzen i zakażeń dróg moczowych.

  • Pij przynajmniej dwa litry wody mineralnej dziennie, aby naturalnie zwiększyć częstotliwość swoich wizyt w toalecie. W ten sposób naturalnie wypłuczesz chociaż część bakterii zamieszkujących Twój pęcherz. Ponadto, uzupełnienie płynów w organizmie wzmocni Twój układ immunologiczny i pomoże mu zwalczyć niechciane bakterie atakujące pęcherz.
  • Nie jest to oficjalnie potwierdzone przez naukowców, ale według naszych przodków najlepszym naturalnym lekarstwem na kłopoty z układem moczowym jest żurawina w dowolnej postaci. Możemy wybierać spośród naparów, przetworów czy nawet samych suszonych i surowych owoców. Żurawina podobno obniża pH moczu, co spowalnia rozwój bakterii. Wysoka zawartość witaminy C dodatkowo wzmocni układ immunologiczny.
  • Postaraj się opróżnić pęcherz codziennie przed pójściem spać i po każdym zbliżeniu Nie tylko choroby dotyczące układu rozrodczego są roznoszone drogą płciową. Również te atakujące nasz pęcherz mogą się dostać w ten sposób do naszego organizmu. Z tego względu pomocne jest oddanie moczu bezpośrednio po każdym stosunku w celu wypłukania drobnoustrojów. Dodatkowym zabezpieczeniem jest także dokładne umycie okolic intymnych specjalnym płynem do higieny intymnej. Przy takiej ochronie trudno będzie nabawić się zakażenia dróg moczowych.
  • Postaraj się nie zażywać kąpieli w dzikich jeziorach, porzuconych basenach i tym podobnych, gdyż mogą być środowiskiem zamieszkałym przez groźne bakterie, pierwotniaki, a nawet grzyby. Z oczywistych przyczyn unikaj też publicznych toalet. Postaraj się nie używać silnie pieniących się produktów podczas kąpieli w wannie, gdyż te w dużym stopniu zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się zakażenia bakteryjnego dróg moczowych. Przed niekorzystnymi warunkami i chłodem uchroni Cię też odpowiednia bielizna i ciepłe ubranie.
  • Jeśli wystąpiły u Ciebie ostatnimi czasy jakiekolwiek stany zapalne lub zaparcia, zwróć szczególną uwagę w najbliższym czasie na stan swojego układu moczowego. Wymienione dolegliwości osłabiają drogi moczowe i zwiększają ich podatność na infekcje.

Jak prawidłowo zadbać o własne drogi moczowe?

Nie wolno lekceważyć zasad higieny intymnej, gdyż może się to skończyć między innymi niebezpiecznym zakażeniem dróg moczowych. Równie szkodliwe może być nieodpowiednie czyszczenie tych okolic lub stosowanie zwykłego mydła. Nie tylko nie zwalczy drobnoustrojów przyebywających w tych miejscach, ale pozbawi nas też naturalnej flory bakteryjnej i narazi na dodatkowe podrażnienia i groźne infekcje. Rozmaite prebiotyki i umiejętnie dobrane składniki płynów do higieny intymnej oczyszczą te obszary, odnowią i wesprą florę bakteryjną. Ważne jest również to, jakie pH mają kosmetyki, które stosujemy. Zwykłe mydło ma zbyt wysokie pH i przy kontakcie z wrażliwymi obszarami podnosi naturalne pH, a w efekcie ułatwia bakteriom egzystowanie na naszym ciele.

Nie zaszkodzi, a na pewno pomoże regularne stosowanie specjalistycznych środków przeznaczonych do higieny  intymnej. Dzięki nim zwalczymy niechciane bakterie, załagodzimy podrażnienia i nawilżymy skórę oraz dostarczymy powierzchniowo składników chroniących przed zakażeniami i schorzeniami układu moczowego.

Jeśli zdarzyło Ci się już kiedyś doświadczyć chorób układu moczowego, ryzyko ponownego zachorowania jest znacznie większe. Z tego względu nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli pojawią się objawy takie jak pieczenie, ból lub swędzenie okolic intymnych. Może okazać się konieczne stosowanie leków w celu przywrócenia równowagi biologicznej w Twoim pęcherzu i całym układzie moczowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ