Fotowoltaika na dachu, czy na samodzielnej konstrukcji

0
48
Fotowoltaika na dachu

Częstym wyborem przy montażu fotowoltaiki jest instalacja paneli na dachu budynku. Ma to swoje zalety, głównie związane z oszczędnością miejsca na podwórku. Nie zawsze jednak jest to optymalny sposób ustawienia paneli. Jaka jest alternatywa i kiedy warto zrezygnować z elektrowni słonecznej na dachu domu? Podpowiadamy poniżej.

Konstrukcja stalowa, czyli dobra alternatywa dla dachu budynku

Jeśli montaż elektrowni słonecznej na dachu budynku nie rokuje zbyt dobrze dla wydajności instalacji, warto rozważyć ustawienie ogniw na gruncie. Oczywiście ustawianie ich bezpośrednio na ziemi to fatalny pomysł, jednak niewielkim kosztem można przygotować odpowiednie miejsce do montażu. Takie konstrukcje pod panele fotowoltaiczne wykonane są najczęściej ze stali i mogą przenosić dość duże obciążenia.

Kiedy warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcji stalowej?

Istnieje wiele przypadków, gdy instalacja elektrowni słonecznej na dachu nie przyniesie spodziewanych efektów. Przykładami mogą być:

  • Złe zorientowanie budynku w przestrzeni. W Polsce panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe. Niestety, w wielu przypadkach spady dachu znajdują się na kierunku wschód-zachód. Oznacza to już na początku spadek wydajności o kilkanaście procent w skali roku.
  • Przeszkody terenowe. Zacienione obszary paneli fotowoltaicznych w ogóle nie produkują prądu. Jeśli więc w pobliżu znajduje się inny, wyższy budynek lub stare drzewo, z pewnością bardziej opłacalne będzie wykonanie osobnej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne.
  • Zbyt mało miejsca. Dach budynku nie jest z reguły zbyt dużą powierzchnią, co może być problemem przy znacznych mocach instalacji. Szczególnie gdy odejmie się miejsce wokół komina czy okien dachowych. Konstrukcje pod farmy fotowoltaiczne mogą mieć znacznie większe wymiary, zapewniając wystarczającą moc dla każdego gospodarstwa.
  • Łatwiejszy dostęp. Wejście na dach wymaga stosowania odpowiednich zabezpieczeń przed upadkiem. Tymczasem konstrukcja stalowa nie ma z reguły więcej niż 2-3 metry wysokości. Oznacza to łatwiejsze czyszczenie paneli oraz ich serwisowanie.

Jak widać, przeniesienie paneli fotowoltaicznych na specjalnie przygotowane do tego konstrukcje stalowe może przynieść znaczące korzyści w wielu przypadkach.

Gdzie znaleźć konstrukcje stalowe pod fotowoltaikę?

Gdzie można zakupić tego typu rozwiązanie? W sprzedaży trudno znaleźć gotowe konstrukcje do złożenia. Jednak firmy, takie jak Kobex, świadczą usługi projektowania, wytworzenia i złożenia szkieletów stalowych pod panele fotowoltaiczne. Cena takiego rozwiązania jest bardzo przystępna i szybko zwraca się przez zwiększoną wydajność instalacji. Przelicz to sam lub z ekspertem od fotowoltaiki i zainwestuj mądrze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ