Samodzielne odchudzanie na diecie 1500 kcal

0
1695
Samodzielne odchudzanie na diecie 1500 kcal

Zwalcz kilogramy, popraw zdrowie i poznaj smaczne przepisy

Jeżeli masz dość głodówek, ciągłych wyrzeczeń i walczenia z pokusami, ale nadal chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów, dieta 1500 kalorii może Cię zainteresować. Ta dieta charakteryzuje się niewielką ilością zasad, nie wymaga wielogodzinnych poszukiwań trudno dostępnych produktów, a nawet pomoże Ci uzupełnić braki w witaminach i minerałach spowodowane nieskutecznymi i szkodliwymi dietami. Dieta 1500 kalorii nie należy także do monotonnych, niesmacznych diet. Dzięki niej nauczysz się przygotowywać smakowite i pełnowartościowe posiłki oraz porzucisz stare, złe nawyki żywieniowe. Z uwagi na nieduży deficyt kaloryczny, na tej diecie kilogramy będą spadać raczej powoli, ale zagwarantuje to stabilne rezultaty i uchroni Cię przed efektem jojo.

Przyjemne z pożytecznym – to właśnie dieta 1500 kcal

W przeciwieństwie do popularnych głodówek, diet „cud” i tym podobnych, dieta 1500 kcal nie grozi utratą zdrowia i spowolnieniem metabolizmu. Jest jak najbardziej zbilansowana i nie zaszkodzi Twojemu organizmowi nawet po dłuższym stosowaniu. Możesz oczekiwać utraty maksymalnie dwóch kilogramów na tydzień, a pół kilograma to absolutne minimum. Wszystko zależy od tego, jaki typ metabolizmu nas cechuje i czy przestrzegmy zasad diety w stu procentach. Jeżeli przede wszystkim zależy Ci na zdrowym, a nie gwałtownym i tymczasowym zrzucaniu wagi, to dieta 1500 kcal jest stworzona właśnie dla Ciebie.

Kolejnym atutem diety 1500 kcal jest elastyczność. Jeżeli nie przepadasz za rutyną, możesz zróżnicować to, ile kilokalorii przyjmujesz na dobę. Dobrym pomysłem jest naprzemienne układanie dni o mniej kalorycznych daniach z dniami o daniach bardziej kalorycznych. Ważne jest, aby zachować łączną liczbę kilokalorii na tydzień wynoszącą 10500 kcal. Po ustaleniu łącznej kaloryczności posiłków każdego dnia powinieneś utrzymać zalecane proporcje między białkami, tłuszczami i sacharydami. Jeżeli dotychczas spożywałeś trzy duże posiłki na dzień, spróbuj najpierw rozbić je na cztery, a potem pięć mniejszych. Zalecane jest zachowanie 3-godzinnego odstępu między każdym daniem, przy czym ostatni powinien być spożyty najpóźniej dwie godziny przed pójściem spać.

W jaki sposób ułożyć swój własny plan żywienia?

dietaPamiętaj, że pierwszy posiłek to podstawa diety 1500 kcal. Od niego zależy, czy resztę dnia spędzisz przysypiając na stojąco, czy z energią i motywacją zrobisz wszystko co zaplanowałeś. Z tego względu nie powinno Cię zdziwić, że na śniadanie dozwolone jest spożycie nawet pięciuset kalorii. Jako podstawę tego cennego posiłku wybierz produkt sycący i pełnowartościowy, na przykład płatki owsiane lub inne zbożowe produkty. Nie masz ochoty na owsiankę z otrębami? No to może przekona Cię kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z twarogiem lub jogurt ze świeżymi lub suszonymi owocami? Opcji jest naprawdę wiele, i Ty sam decydujesz, co chcesz zjeść. Już nie musisz zmuszać się po raz kolejny do tego samego nudnego posiłku. Każde z trzech głównych dań (śniadanie, obiad oraz kolacja) musi obfitować w pełnowartościowe białko, złożone węglowodany i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Posiłek spożywany jako następny po śniadaniu powinien byc raczej niewielki – jest to tylko przekąska między śniadaniem a obiadem. Trzecie danie przewiduje dostarczenie czterystu kilokalorii. Wybierz swój ulubiony rodzaj mięsa, dodaj dużą ilość warzyw i wykorzystaj ulubione przyprawy. Jeśli chodzi o podwieczorek – czwarty posiłek – nie przekraczaj granicy stu kilokalorii. Zabierz ze sobą ulubiony owoc lub pozwól sobie na coś słodszego i weź pasek gorzkiej czekolady lub ciastko owsiane. Ostatni posiłek dnia powinien obfitować w warzywa sezonowe. Unikaj produktów bogatych w sacharydy w czasie kolacji, skup się raczej na lekkich i białkowych produktach. Przed snem wystarczy Ci dwieście kilokalorii.

Sport i odpowiednie nawodnienie – gwarancja sukcesu

Aby umożliwić organizmowi pozbywanie się tłuszczu i toksyn z organizmu, pij przynajmniej dwa lirty wody mineralnej dziennie. Nie przepadasz za zwykłą wodą? Możesz urozmaicić jej smak dodatkiem plasterka cytryny lub kilku listków świeżej mięty. Oprócz wody warto od czasu do czasu wypić filiżankę herbaty. Każda z nich – biała, zielona, czerwona czy ziołowa – ma zupełnie inne atuty wspierające proces odchudzania lub usprawniające procesy fizjologiczne. Jeżeli nie możesz wyobrazić sobie dnia bez kawy, jeden kubek od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzi. Zwróć uwagę na to, co do niej dodajesz. Zabronione jest słodzenie kawy, a jeśli chcesz ją zabielić, wybierz chude mleko zamiast śmietany.

Wspaniałe efekty daje regularny wysiłek fizyczny. Nie tylko przyspieszy proces odchudzania, ale i polepszy ogólny wygląd sylwetki i wpłynie bardzo pozytywnie na stan zdrowia. Wybierz swój ulubiony sposób na aktywny wypoczynek i i oddawaj się mu kilka razy w tygodniu. Nie wiesz, jaki sport jest dla Ciebie? Za każdym razem próbuj czegoś nowego i nie poddawaj się! Na pewno znajdzie się coś, co sprawi Ci przyjemność.

Zachowaj odpowiednie proporcje makroskładników w swojej diecie. Każdego dnia zaopatruj swój organizm w 77 gramów pełnowartościowego białka, około 200g węglowodanów, 40 gramów kwasów tłuszczowych oraz 25 gramów błonnika ułatwiającego proces odchudzania. Nie zapomnij o zróżnicowaniu przyjmowanych produktów, aby zapobiec niedoborom niezbędnych witamin i minerałów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ