W jakim celu wykonuje się pomiary akustyczne?

0
1267

Pragniesz cieszyć się w swoim domu idealną jakością dźwięku? W takim razie z pewnością wiesz, jak ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu audio. Mimo to, często zdarza się, że doskonałej jakości sprzęt z jakichś powodów nie spełnia swojego zadania tak, jak powinien. Jaki jest tego powód? Wiele osób zapomina, że pomieszczenia, w których montowane są systemy audio, często nie posiadają odpowiednich parametrów akustycznych, dzięki którym dźwięk będzie brzmiał doskonale.  W tym celu, przed zamontowaniem sprzętu, w pomieszczeniach należy wykonać pomiary akustyczne. Na czym one polegają i dlaczego są tak ważne? Komu zlecić wykonanie pomiarów akustycznych? Specjalista instalacje.nautilus.net.pl wyjaśnia.

Czym są pomiary akustyczne?

Pomiarów akustycznych dokonuje się w celu zbadania możliwości akustycznych w danym pomieszczeniu. Żeby móc stwierdzić, że dane pomieszczenie jest prawidłowe pod względem akustyki, należy wykazać, że charakteryzuje się ono równo rozłożonymi rezonansami własnymi, liniową charakterystyką częstotliwości oraz jak najmniejszym pogłosem. Oto parametry, które są badane podczas pomiarów akustycznych:

  • Czas pogłosu – jest to pomiar, który określa czas, po jakim nastąpi spadek szumu o dużej głośności o określoną ilość decybeli po wyłączeniu tego sygnału. Czas pogłosu to jeden z najbardziej uniwersalnych parametrów akustycznych. Dokonując jego pomiarów, można określić, jak długo dźwięk w pomieszczeniu będzie zanikał  po wyłączeniu źródła dźwięku. Czas pogłosu może sięgać nawet 2.0 s. W związku z tym, aby poprawnie zaadaptować zwłaszcza duże pomieszczenie, konieczne jest dokonanie pomiaru czasu pogłosu.
  • Charakterystyka częstotliwościowa – jest to badanie ukazujące dokładny rozkład rezonansów własnych pomieszczania w zakresie basu oraz także częstotliwości pogłosowych dla zakresu średnich i wysokich tonów.
  • Charakterystyka impulsowa – jest to pomiar, który umożliwia nam dopasowanie optymalnego miejsca odsłuchu, biorąc pod uwagę zniekształcenia fazowe krzywej wzorcowej.

Dlaczego pomiary akustyczne są tak ważne?

Dlaczego pomiary akustyczne są tak ważnePomiary akustycznie są koniecznością, jeżeli zależy nam na idealnym brzmieniu naszego sprzętu w danym wnętrzu. Sprawią one, że będziemy mogli wykorzystać możliwości akustyczne pomieszczenia w maksymalny sposób i cieszyć swoje uszy najlepszą jakością dźwięku. Odpowiednio wykonany pomiar akustyczny pozwoli na uzyskanie informacji o tym, czy dane normy są spełnione, a także co należy zrobić, jeżeli tak nie jest. Nierzadko zdarza się, że klient dokonuje zakupu sprzętu audio i będąc niezadowolonym z jego działania, doszukuje się winy właśnie w nim. Często dokupuje dodatkowe produkty, takie jak podstawki pod kolumny lub nowe przewody lub też decyduje się na zakup innego sprzętu audio. Jest coraz bardziej sfrustrowany, gdyż te poczynania z oczywistych przyczyn nie przyniosą żadnych efektów. W tym wypadku pomóc mogą jedynie profesjonalnie dokonane pomiary akustyczne.

Komu zlecić dokonanie pomiarów akustycznych?

Jeśli jesteś prawdziwym melomanem, przed instalacją sprzętu audio powinieneś koniecznie przeprowadzić pomiary akustyczne w swoim wnętrzu. Profesjonalnie przeprowadzona usługa przyniesie zadowalające rezultaty i pozwoli cieszyć się doskonałym brzmieniem sprzętu. Firmą, która ma w swojej ofercie usługę przeprowadzania pomiarów akustycznych jest Nautilus. 20-letnie doświadczenie oraz pasja i profesjonalizm, z jakimi firma podchodzi do swojej pracy sprawiają, że usługi zrealizowane przez Nautilus spotykają się z pełną satysfakcją klientów.

Więcej na stronie instalacje.nautilus.net.pl

NAUTILUS, ul. Malborska 24, 30-646 Kraków, Telefon: 515 199 525.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ