Aparat ortodontyczny to ratunek dla wielu osób zmagających się z problemem posiadania wady zgryzu. Stłoczenie zębów, brak zawiązków, zgryz krzyżowy, wysunięcie zębów, asymetrie, diastema – te i wiele innych wad można korygować za pomocą aparatu. Ortodoncja nie zajmuje się tylko leczeniem wad zgryzu, ale także przygotowaniem niektórych pacjentów do noszenia protez zębowych czy udoskonalania efektów zabiegów z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej.
Trzeba pamiętać, że wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Aparat ortodontyczny nie ma na celu jedynie poprawy wyglądu zgryzu. To także leczenie zaburzeń narządu żucia, zaburzeń mowy wynikających z wad uzębienia oraz zapobieganie pogłębianiu się wspomnianych patologii.
Czy początki z aparatem ortodontycznym są trudne?
Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego nie należy do szybkich i łatwych terapii. Wymaga pewnych wyrzeczeń, szczególnego dbania
o systematyczność wizyt u lekarza oraz o odpowiednią higieną. Z czasem można do tego przywyknąć, jednak początki rzeczywiście mogą okazać się trudne. Warto o tym pisać, gdyż nie każdy jest na to przygotowany. Leczenie ortodontyczne może nie mieć sensu, jeżeli pacjent szybko się poddaje i dostatecznie się w cały proces nie angażuje.
Co konkretnie może się wydarzyć na początku noszenia aparatu?
Samo noszenie aparatu wiąże się z dyskomfortem i może rozpraszać. Zwykle na początku aparat ortodontyczny nie jest idealnie dopasowany do anatomii użytkownika. Pewne jego elementy mogą drażnić błonę śluzową, a co za tym idzie powodować tworzenie się bolesnych ran. W takiej sytuacji warto wypróbować wyroby medyczne Anaftin®. Anaftin w formie żelu dobrze sprawdzi się na pojedyncze owrzodzenia, spray umożliwi precyzyjne dotarcie do trudno dostępnych miejsc na tylnej ścianie gardła (nie wywołując odruchu wymiotnego podczas aplikacji), a jeśli zmiany są liczne i rozległe płyn do płukania jamy ustnej będzie najwygodniejszą formą. Preparaty tworzą warstwę ochronną na zmienionej śluzówce i dzięki temu, łagodzą dyskomfort i ból, a dodatkowo wspomagają gojenie się owrzodzeń. Jeżeli jesteś w stanie zidentyfikować element aparatu ortodontycznego, który powoduje drażnienie, możesz zabezpieczyć go specjalnym woskiem. Na wizycie kontrolnej warto wspomnieć o swoich dolegliwościach, aby lekarz w miarę możliwości mógł skorygować ustawienie aparatu.
Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?
Warto wyrobić w sobie nawyk czyszczenia zębów po każdym posiłku. Obecność aparatu sprzyja zaleganiu resztek jedzenia, a to z kolei predysponuje do rozwoju infekcji czy próchnicy. Dla osób noszących aparaty przeznaczone są specjalne szczoteczki do zębów. Mają średnią twardość, zaokrąglone końce, a włosie jest krótsze w środku niż po bokach. Oprócz szczoteczki w zestawie do mycia zębów powinna znaleźć się nić dentystyczna przeznaczona do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, specjalny płyn do płukania jamy ustnej oraz czyściki do aparatu. Cała proces należy rozpocząć od wypłukania jamy ustnej, następnym krokiem jest szczotkowanie zębów, następnie nitkujemy przestrzenie międzyzębowe, a na koniec ponownie stosujemy płukankę.
Jakie pokarmy należy odstawić?
Osoby noszące aparaty ortodontyczne są narażone na szybki rozwój próchnicy z powodu zalegania resztek jedzenia. Aby nie pogarszać tej sytuacji należy unikać produktów zawierających cukry proste czyli słodyczy, owoców, kolorowych napojów czy soków owocowych. Oczywiście nie jest to proste, szczególnie w przypadku dzieci. Jeżeli zdarzy nam się spożyć słodką przekąskę należy koniecznie wypłukać i umyć zęby. Nie zaleca się także sięgania bo twarde produkty, takie jak surowa marchew, suchary czy orzechy.