Kalibracja alkomatu- jak ją wykonać i co trzeba o niej wiedzieć?

0
196
Kalibracja alkomatu

Alkomaty osobiste to chętnie kupowane przez kierowców urządzenia, posiadające liczne atuty. Warto jednak pamiętać, że do prawidłowego działania wymagają regularnej kalibracji. Jest ona niezbędna do tego, aby urządzenie to podawało zawsze informacje zgodne ze stanem faktycznym.

Dlaczego kalibracja alkomatu jest aż tak istotna?

Nieskalibrowany sprzęt może podawać błędne wyniki, które wpłyną na nasze bezpieczeństwo poruszania się pojazdem. Jeżeli chcemy, aby alkomat działał prawidłowo i wskazywał realną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, to musimy pamiętać o jego kalibracji. Co ważne, powinna być ona przeprowadzona przez fachowców.

Jak wygląda kalibracja alkomatów?

Kalibracja alkomatów nie jest wcale taka łatwa i raczej nie można jej wykonać w domu. Do tej czynności należy posiadać specjalistyczny sprzęt. Potrzebnym urządzeniem jest zwłaszcza symulator wydechu i właściwe wzorce alkoholowe. Wzorce są specjalnymi próbkami o określonym, stałym stężeniu etanolu. Stanowią one swoistą bazę danych urządzenia. Dzięki niej możliwe jest ustalenie prawidłowej odpowiedzi czujnika na wielkości stężenia alkoholu w czasie wykonywanych pomiarów. Nie bez znaczenia jest także temperatura oraz wilgotność panująca w pomieszczeniu podczas kalibracji. Po jej wykonaniu często urządzenie otrzymuje specjalny certyfikat jakości, który jest świadectwem jego dobrej pracy.

Jak często i kiedy należy kalibrować alkomat?

  1. Kalibracja alkomatu elektrochemicznego powinna być przeprowadzana po wykonaniu co najmniej 500 pomiarów. Taką częstotliwość kalibracji polecają producenci tych sprzętów. W przypadku takich urządzeń radzi się też, żeby czynność tą wykonywać minimum raz w ciągu roku.
  2. Jeśli chodzi o modele wyposażone w sensor półprzewodnikowy, to powinno się je kalibrować po wykonaniu 100-300 pomiarów. Jak widać, wiele zależy od posiadanego przez nas rodzaju urządzenia. Alkomatu półprzewodnikowego nie powinno się kalibrować rzadziej niż co pięć miesięcy.
  3. Proces ten jest też potrzebny w przypadku podejrzeń dotyczących prawidłowości wyniku pomiaru.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatów musi zostać wykonana przez specjalistów. Jej cena różni się w zależności od danej firmy i miasta, jednakże zazwyczaj oscyluje w przedziale od 40 do 100 zł. Ponadto, na koszt kalibracji wpływa też cena alkomatu. Droższe modele są tańsze w późniejszej eksploatacji.

Czy są dostępne alkomaty niepotrzebujące regularnej kalibracji?

Dostępne są na rynku modele niewymagające kalibracji. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. W takich urządzeniach stosuje się sensory, których nie da się kalibrować. Sprzęt ten po danym czasie czy też osiągnięciu górnego limitu pomiarów, nie nadaje się do dalszego wykorzystywania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ