Umowa najmu samochodu – co trzeba wiedzieć, dlaczego należy się z nią dokładnie zapoznać?

0
87
Umowa najmu samochodu

Niezależnie od tego, czy wypożyczamy samochód na kilka dni, tydzień czy dłuższy okres, wypożyczalnia będzie wymagała od nas podpisania umowy najmu. Warto wiedzieć, z jakich elementów składa się ten dokument i na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.

Jak wygląda umowa wynajmu pojazdu z wypożyczalni?

Informacje zawarte w tym dokumencie dzieli się na 3 elementy. Pierwszym z nich są dane podmiotów, a więc dwóch stron, których dotyczy umowa. Kolejnym elementem jest oświadczenie woli, którym będzie przedmiot najmu i dokładne warunki, które go obejmują. Legalnie zawarta umowa najmu samochodu pomiędzy wypożyczalnią i klientem musi też zawierać podpisy obu stron. W dokumencie nie może zabraknąć precyzyjnie opisanych warunków najmu jak np.:

  • minimalny wiek wynajmującego,
  • data zawarcia umowy,
  • okres trwania umowy,
  • sposób odbioru i oddania samochodu,
  • sposób i termin dokonania płatności za najem,
  • obowiązki wynajmującego i ogólne warunki korzystania z auta,
  • dokładny wykaz przekazanych najemcy przedmiotów (dowód rejestracyjny, kluczyki, dodatkowe elementy wyposażenia).

Osoba wynajmująca pojazd musi mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport. W razie wątpliwości w internecie z łatwością znajdziemy wzór prawidłowej umowy najmu pojazdu. Trzeba dodać, że taki druk warto też przygotować w przypadku kiedy, osoba prywatna wypożycza swój pojazd np. znajomemu.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy wynajmu samochodu?

Przed podpisaniem dokumentu, należy koniecznie sprawdzić, czy umowa wypożyczenia samochodu jest uczciwa i wiarygodna. Niestety, na rynku spotkać można nieuczciwe firmy. Trzeba zweryfikować takie jej elementy jak: dzienny limit przejechanych kilometrów, rodzaj ubezpieczeń otrzymanych w pakiecie czy stan techniczny pojazdu. Stan techniczny samochodu najlepiej samodzielnie ocenić, jeszcze przed podpisaniem dokumentu. Ewentualne usterki wykryte później mogą skutkować tym, że to najemca będzie musiał płacić za ich naprawę.

Warunki najmu – dlaczego warto się z nimi dobrze zapoznać?

Każda uczciwa firma, jak np. Best-Rent jasno określa warunki najmu. Nie warto jednak rezygnować z czytania tego dokumentu. Osoba wynajmująca musi poznać wszystkie warunki użytkowania samochodu. Powinna też mieć wiedzę co do tego, jakie ubezpieczenie dostaje. Jest to istotne w przypadku stłuczki czy wypadku. Z warunkami najmu można zapoznać się wcześniej na stronie danej wypożyczalni, co jest dobrym rozwiązaniem.

Wcześniejsze przeczytanie umowy najmu pojazdu to szansa na uniknięcie niekorzystnych zapisów i zapoznanie się z usługami płatnymi dodatkowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ