Słońce znaleźć można wszędzie, na całym świecie niemalże do każdego miejsca docierają promienie słoneczne. Nie dziwi więc fakt, że z każdym rokiem fotowoltaika, czyli sposoby na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Osoby zainteresowane nie muszą płacić nic za korzystanie z promieni słonecznych, ich kosztem jest jedynie koszt montażu odpowiedniej instalacji solarnej. Potocznie mówi się, że daje to możliwość uzyskania darmowej energii, gdyż koszt wykonanej instalacji po pewnym czasie zaczyna się zwracać i generuje wyłącznie oszczędności, jeśli porównać je z kosztem energii elektrycznej wytwarzanej w inny sposób. Najlepiej, jeśli elektrownia słoneczna jest dopasowana do konkretnego odbiorcy, jego zapotrzebowania na ilość energii jak również możliwości, jak chodzi o zamontowanie paneli słonecznych.
Panele słoneczne – jak działają
Panele słoneczne kojarzą się przede wszystkim ze sporych rozmiarów płytami, które w znacznej większości montowane są na dachu. Każdy panel słoneczny składa się jednak z ogniw fotowoltaicznych, które odpowiedzialne są za zmianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Sprawia to, że w zależności od mocy ogniw tworzących panel słoneczny może on mieć bardzo zróżnicowaną moc. Dlatego każda elektrownia fotowoltaiczna wymaga zastosowania różnej ich ilości. Jednakże aby panele słoneczne jak najlepiej spełniały swoje zadanie, bardzo ważne jest przede wszystkim ich odpowiednie zamontowanie. Powinny one przede wszystkim być umieszczone w takim miejscu, aby były jak najdłużej wystawione na ekspozycje promieni słonecznych oraz jak najmniej narażone na zaciemnienie na przykład przez cień padający z drzew czy innych budynków. Dlatego to właśnie dach budynku jest zazwyczaj najlepszym miejscem do ich zamontowania. Najczęściej panele w naszych warunkach, jak chodzi o położenie geograficzne kierowane są na południe. Dzięki temu dość długo są w zasięgu promieni słonecznych i tym samym mogą generować znacznie więcej energii. Wszystkie panele są ze sobą łączone w odpowiednią instalację a następnie podłączone do instalacji domowej. Oczywiście elementem który jest niezbędny jest także falownik. Prąd powstały w panelach słonecznych jest bowiem prądem stałym, zaś w domach instalacje i urządzenia są przystosowane do zasilania prądem zmiennym. Dlatego też falownik odpowiada za zmianę prądu, aby można było z niego bez obaw korzystać. Istotną częścią, którą musi posiadać każda elektrownia fotowoltaiczna są także akumulatory żelowe, które mają za zadanie magazynować pozyskaną energie. Dzięki temu nawet w dni, kiedy nie ma słońca możliwe jest korzystanie z tej właśnie energii. Ich moc powinna być odpowiednio dostosowana, aby dzięki temu można było zapewnić dostęp do prądu przez dłuższy czas.
Ile to kosztuje
Elektrownia słoneczna obecnie kosztuje sporo mniej niż jeszcze kilka lat temu. Powodem tego jest przede wszystkim to, że solary stają się znacznie tańsze. Rośnie bowiem ilość firm zajmujących się ich wytwarzaniem, a jak wiadomo konkurencja zazwyczaj objawia się przede wszystkim znaczącym obniżeniem cen produktów i usług dla odbiorców. Ponadto stosuje się zarówno do ich produkcji jak również gdy chodzi o montaż coraz nowsze rozwiązania, dlatego też można uzyskać o wiele lepsze efekty i lepszą moc instalacji przy zastosowaniu znacznie mniejszej ilości paneli słonecznych i tym samym niższych kosztów jej montażu. Ponieważ fotowoltaika postrzegana jest jako przyszłościowa dziedzina, osoby zainteresowane założeniem takich instalacji mogą liczyć na odpowiednie dofinansowania na ten cel. Dzięki temu solary, czyli ich zakup i montaż mogą być sporo tańsze, często nawet aż o 40 procent.
Dlaczego warto stosować solary
Instalacje solarne to przede wszystkim bezproblemowe korzystanie z nich. Nie wydaje ona bowiem żadnych odgłosów, ponadto nie wydziela jakichkolwiek zanieczyszczeń. To powoduje, ze nie jest uciążliwa nie tylko dla osób które korzystają z instalacji ale również dla środowiska naturalnego. Panele słoneczne mogą pracować bez przerwy zazwyczaj okres wskazywany przez producenta to 25 lat. według wielu specjalistów w tym czasie często wymienia się jedynie akumulatory żelowe, które Z czasem mogą w związku ze zużyciem zacząć magazynować nieco mniej energii. To tylko nieliczne z powodów, dla których wiele osób decyduje się na montaż takich elektrowni. Nie można zapominać tutaj o kwestiach finansowych. za korzystanie z promieni słonecznych nie ponosi się żadnej opłaty, w związku z czym nie płaci się również za energię pozyskaną z niej przy pomocy własnej instalacji. To powoduje że po stosunkowo krótkim czasie korzystania z instalacji przynosi ona zwrot nakładów i zaczyna się oszczędność. W rozrachunku długoletnim z pewnością jest to niezwykle korzystne rozwiązanie, przynoszące bardzo wiele korzyści. Aby jednak taka instalacja spisywała się bez problemów, powinna być odpowiednio dopasowana i zamontowana, najlepiej przez odpowiednie firmy posiadające w tym kierunku doświadczenie.
Żródło: https://suntrack.pl