Endorfina – hormon szczęścia

0
1835
endorfina

Hormon szczęścia, czyli endorfiny należą do grupy peptydowych hormonów. Ich produkcja jest w środka oraz mają za zadanie wprowadzić organizm w stan euforii. Również endorfiny zmniejszają ból, ponieważ ich działanie jest zbliżone do morfiny. Jakie są źródła hormonu szczęścia? Która jest rola endorfina w systemie? Jak można uzupełnić deficyt hormonu szczęścia?

Endorfiny – co to?

Endorfiny to część hormonów peptydowych, podobnych strukturą chemiczną do morfiny, wytwarzanych w ośrodkowym układzie nerwowym. Nazwa pochodzi od słów endogenous morphine. Naukowo udowodniono, iż każdy z nas wytwarza endorfiny. Najbardziej pierwotny obszar mózgu jest dopasowany do realizacji tego hormonu. To zaś znaczy, iż wykonywa je wszystek z nas, podczas najmniejszego nawet wysiłku sportowego. Endorfiny działają również przeciwbólowo. Do tej chwili odkryto kilkanaście endorfin, ich dokładna rola oraz działanie jest nadal badane. Co interesujące, endorfiny wykonywane są w tychże samych obszarach co hormony lęku oraz stresu, stąd nasza tendencja do bycia w euforię, jeśli ciężka chwila minie. Jeśli stres opada, uwalnia nagromadzone w trakcie pokłady hormonów szczęścia.

Endorfiny – jak je odkryto

Co interesujące, odkrycie hormonów szczęścia miało kontakt z badaniami nad powstawaniem ucisku. Naukowcy zastanawialiście się nad tym, jaki wewnętrzny proces pozwala organizmowi znieść ekstremalne sytuacje, takie jak: poród, wstrząs krwotoczny, poważne uszkodzenia ciała. Doszli do wniosku, iż musi być jakaś substancja, która uodparnia na ból, a także daje poczucie zadowolenia, co przykładowo pozwala matkom mającym w ramionach nowo narodzone dziecko zapomnieć o dużym doświadczeniu porodu. Tak odkryto hormony, które nazwano endorfinami.

czym jest endorfina i jak dziala

Hormon szczęścia a jego rola

Hormon szczęścia odgrywa w organizmie człowieka niezwykle istotną funkcję. Endorfiny, czyli hormon szczęścia z grupy aminokwasów peptydowych ma podobną budowę co morfina. Hormon szczęścia wytwarzany jest w obszarach mózgu, które odpowiadają za odczuwanie, uczucia, a dodatkowo w rdzeniu kręgowym. Hormon szczęścia odpowiada za modelowanie działania wielu organów. Endorfiny nie należą co prawda do neuroprzekaźników, ale wpływają na działanie pobliskich komórek. Hormon szczęścia, jak sama nazwa sugeruje, daje człowiekowi odrobinę szczęścia. Dzięki tworzeniu się endorfin oddziałują na stopień zadowolenia, łagodzą stres, regulują temperaturę ciała, wpływają na regulację gospodarki hormonalnej, zwiększają wytrzymałość oraz uśmierzają ból. Organizm szybko uczy się do dobroczynnego wpływu hormonu szczęścia oraz pragnie nadal czuć jego działanie.

Źródło hormonu szczęścia

Organizm człowieka wytwarza hormon szczęścia podczas ruchu. Kiedy biegamy, jeździmy na rowerze, pływamy, tańczymy, nasze ciało się porusza, a hormon szczęścia składa się w mózgu. Im dobrze się ruszamy, tym dobrze hormonu szczęścia wytwarza nasz organizm. Działanie takie jest motywacją do rozpoczęcia coraz większego wysiłku, ponieważ wytwarzane endorfiny dodają energii oraz neutralizują obciążenie mięśni oraz stawów. Źródłem hormonu szczęścia są również sytuacje stresowe. Jest toż obrona organizmu na reakcję stresową, co umożliwia na poprawę nastroju. Śmiech i jest źródłem hormonu szczęścia tak samo, jak jedzenie słodyczy. Po zjedzeniu czekolady wzrasta stopień serotoniny oraz endorfin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ