Czy tania biżuteria to słaba biżuteria?

0
2338
Czy tania biżuteria to słaba biżuteria?

Bransoletki, pierścionki, kolczyki oraz wszelkiego rodzaju dodatki – kto by ich nie lubił? Akcesoria pozwalają wyrazić siebie równie dobrze, jeśli nie lepiej niż ubrania! Mimo to, istnieje przeświadczenie, że biżuteria powinna być droga i luksusowa. Tymczasem tania biżuteria posiada wiele zalet, o których warto wspomnieć – w tym artykule poznasz kilka z nich!

Odważna i na czasie 

W przeciwieństwie do “klasycznej” biżuterii dostępnej w salonach jubilerskich, niedrogie dodatki o ciekawych, modnych wzorach stają się ogólnodostępne niemal natychmiast po wyłonieniu się trendu. Często słyszymy, że projektanci prześcigają się, by dostarczyć wzory zgodne z bieżącymi trendami, jednak rzeczywistość jest zgoła odmienna. Salony i warsztaty jubilerskie podchodzą do trendów z dystansem, stawiając na “ponadczasową klasykę”. Przyczyna tego jest zaskakująco prosta – straty związane niesprzedanym asortymentem, który zostanie na półkach po sezonie, będą znacznie większe niż w przypadku niedrogich dodatków wykonanych z nieszlachetnych metali jubilerskich. Producenci taniej biżuterii mogą pozwolić sobie na znacznie więcej wolności twórczej, efektem czego jest szerszy wybór i zwiększenie dostępności modnych wzorów na rynku. Codziennością jest wykorzystywanie “niecodziennych” elementów, szczególnie w przypadku biżuterii damskiej.

Wartość nadana sztucznie

Metale, a także kamienie szlachetne doceniane są nie tylko ze względu umowną wartość – ich powszechność w biżuterii damskiej i męskiej podyktowana jest przede wszystkim walorami estetycznymi. W obecnych czasach, kiedy materiały zamienne prezentują wysoką jakość i pozwalają uniknąć niedoskonałości typowych dla oryginalnych kruszców (choćby czerniejącego srebra), elementy szlachetne zaczynają tracić na wartości. Doskonałym przykładem są imitacje pereł – materiału pożądanego, ale też kruchego i trudnego w utrzymaniu. Projektanci z największych domów mody na świecie zaczęli dostrzegać wady prawdziwych pereł, przez co wybiegi na całym świecie gościły stylizacje z nietypowymi dodatkami z materiałów imitujących perły. Łączone z przeróżnego rodzaju materiałami, które mogłyby przyspieszyć “starzenie się” pereł, imitacje zostały ukazane jako równie wartościowe dla świata mody.

Okno na świat mody męskiej

Niemal każdy, mówiąc lub słysząc o biżuterii, myśli “biżuteria damska”. Dodatki dla panów są natomiast pomijane: zegarki traktowane są jako akcesoria, a spinki do mankietów – element garderoby. W świecie mody męskiej łatkę biżuterii przypięto jedynie obrączce i naszyjnikom z niewielkimi zawieszkami, na przykład krzyżem lub medalikiem. To niepisane tabu sprawiło, że mężczyźni podchodzą do biżuterii z dystansem, a wysoki koszt tradycyjnej biżuterii skutecznie zniechęca do poszerzenia swoich horyzontów modowych. Prawda jest jednak taka, że mnogość fasonów i stylów pozwala na dobranie biżuterii do każdego typu urody! Dzięki niskiej cenie i wysokiej dostępności, niedrogie dodatki umożliwiają mężczyznom odkrycie stylu na nowo!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ