Jakie są przyczyny bólu kolan?

0
1572

Co grozi naszym kolanom?

Nie oszukujmy się – niewielu z nas naprawdę docenia skarb, jakim jest para sprawnych stawów kolanowych. Niektórzy z nas dopiero po nabytym urazie kolana zaczyna rozumieć jak wiele umożliwia nam ten niewielki staw o niezwykle złożonej budowie. Warto zauważyć, że jest to delikatna struktura, na którą trzeba uważać i nie wolno jej przeciążać. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze kolana, to na starsze lata będziemy mieli mniej kłopotów ze stawami i oszczędzimy sobie wiele bólu i trudności.

Ogólne informacje dotyczące kolan

Spośród wszystkich stawów to właśnie staw kolanowy ma najbardziej skomplikowaną budowę. Jej przykładowymi elementami budowy są łąkotki, więzadła krzyżowe, rzepka i cała gama ścięgien łączących kolano z mięśniami. Nie powinno nas więc dziwić, iż wspomniane kolana bardzo łatwo mogą przestać działać tak jak powinny. Zakres ruchów stawu kolanowego jest dosyć wąski – za jego pomocą możemy wyprostować nogę lub przyłożyć łydkę do uda. Staw kolanowy pozwala nam sprawnie chodzić, wspinać się po schodach, skakać, kucać i wstawać oraz klękać. W przypadku uszkodzenia kolana większość rodzajów aktywności fizycznej staje się dla nas niedostępna lub znacznie utrudniona. Z tego względu warto zainteresować się sposobami na poprawę stanu kolan i chronić je przed ewentualnymi urazami.

Kto jest narażony na bolące kolana?

ból kolanBez względu na wiek i płeć, każdego z nas może spotkać nieprzyjemny ból kolan. Jeśli pracujemy fizycznie po kilka godzin dziennie, to ryzyko nabawienia się problemów z kolanami jest znacznie większe. Jeszcze więcej kłopotu stawom kolanowym sprawi nagłe, ostre i intensywne poruszanie. Zaczynając ćwiczenia, nie zapominaj o solidnej rozgrzewce i stopniowym zwiększaniu treningów. W razie nawet najmniejszego dyskomfortu w okolicy kolan lub innych stawów, zmień technikę lub przerwij ćwiczenia. Oprócz pracowników fizycznych i sportowców na bóle stawów narażone są także osoby starsze. Seniorzy mogą nabawić się stanów zwyrodnieniowych zmniejszających możliwości ruchowe stawu kolanowego i sprawiających dyskomfort przy poruszaniu. Kolejną przyczyną obolałych kolan mogą być także rozmaite choroby bakteryjne i wirusowe.

Zapalenia stawów – jak rozpoznać?

Jeśli podejrzewasz u siebie RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to koniecznie udaj się do lekarza najszybciej jak się da. Choroba ta ma kilka charakterystycznych objawów. Należy do nich zawyżona temperatura ciała, sztywność wszystkich stawów występująca każdego ranka. Oprócz tego możesz doświadczyć opuchlizny kolan. Schorzenie reumatyczne stawów może od czasu do czasu ustępować, po czym wraca ze zdwojoną siłą, dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Udawanie, że nie ma problemu nie sprawi, że ból zniknie. Przy zastosowaniu leczenia możesz spodziewać się szybkiego zaniku bólu i zmniejszenia intensywności innych objawów.

Zwyrodnienia stawu kolanowego

Czy Twoje kolana trzeszczą przy każdej próbie zgięcia lub wyprostowania nogi? Może to sygnalizować zdegenerowanie chrząstki stawowej, co sprawia nam dotkliwy ból i nie pozwala korzystać z przypisanych kolanom funkcji. Aby nie pogłębić problemu, udaj się na badanie USG lub prześwietlenie kłopotliwej części ciała. Ulżyć w bólu może nam umiejętne dawkowanie leków przeciwbólowych, lecz zlekceważone problemy z kolanem mogą wymagać nawet operacji, by  chirurgicznej, by zatrzymać lub chociaż spowolnić dalsze postępowanie degeneracji chrząstki stawowej.

Kłopoty ze stawami spowodowane przeciążeniem

Jeśli regularnie uprawiamy przeróżne sporty, od czasu do czasu możemy odczuwać dyskomfort przy korzystaniu ze stawów. W tym przypadku nie są to niebezpieczne schorzenia, ale najzwyklejsze urazy. Nie wolno ich jednak bagatelizować. Szczególnie gdy pojawi się opuchlizna powinniśmy uważać na stawy i ich nie przeciążać. Pomocne może okazać się tymczasowe usztywnienie uszkodzonego i obolałego stawu oraz stosowanie specjalnej maści rozgrzewającej stawy. Jeśli ból lub dyskomfort nie ustępuje, najlepiej udać się do lekarza specjalisty. Z jego pomocą szybko wrócimy do niedawno zawieszonych treningów.

Wpływ chorób bakteryjnych i wirusowych na stan kolan

Jeśli zauważyłeś, że Twoje kolano jest obolałe i zwiększyło swój rozmiar, może to świadczyć o stanie zapalnym i chorobie rozwijającej się niemal bezobjawowo. Udaj się do lekarza w celu sprawdzenia, czy nie padłeś ofiarą boreliozy lub infekcji bakteryjnej i wirusowej. Im szybciej podejmiesz odpowiednie kroki, tym lepiej dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Zwłoka jest w tym wypadku bardzo niebezpieczna i może odcisnąć trwałe piętno na naszym zdrowiu.

Co wymaga natychmiastowej interwencji lekarza?

Żaden ból nie jest oznaką zdrowia, dlatego musisz przyjrzeć się i poświęcić trochę uwagi zaatakowanej części ciała, by następnie podjąć odpowiednie kroki. W przypadku problemów z kolanami alarmujące powinny być wymienione stany i sytuacje:

  • Kolano puchnie, jest zaczerwienione i występuje obrzęk,
  • Od dłuższego czasu borykasz się z nietypowym stanem dotykającym kolan lub znika on tylko chwilowo,
  • Nie jesteś w stanie znieść bólu.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ