Ból gardła zalicza się do najbardziej nieprzyjemnych objawów przeziębienia. Powoduje trudności z mówieniem i przyjmowaniem pokarmów, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by jak najszybciej wyleczyć przeziębione gardło. Do dyspozycji mamy szereg sprawdzonych sposobów ułatwiających łagodzenie objawów. Ulgę powinien przynieść między innymi odpowiednio dobrany spray na przeziębienie gardła.
Skąd bierze się przeziębienie?
Przeziębienie ma podłoże wirusowe i jest infekcją górnych dróg oddechowych. Istnieje około 200 wirusów mogących wywołać dolegliwość, dlatego zmagamy się z nim stosunkowo często. Dzieci, których układ odpornościowy dopiero uczy się prawidłowego funkcjonowania, mogą chorować z tego powodu nawet 8 razy w ciągu roku, zwłaszcza przebywając w towarzystwie rówieśników. Zignorowana bądź leczona nieprawidłowo infekcja wirusowa może prowadzić do znacznie bardziej poważnych następstw. Zaliczają się do nich zapalenie oskrzeli, zatok, ucha, płuc lub migdałków o podłożu bakteryjnym. W skrajnych przypadkach wszystkie te choroby przyjmują groźny charakter przewlekły.
Ból gardła i inne objawy przeziębienia
Objawy przeziębienia stanowią poważne źródło dyskomfortu, szczególnie dla najmłodszych. Nieżyt nosa i wzmożona produkcja wydzieliny prowadzi do trudności z oddychaniem. Gorączka przyczynia się do osłabienia organizmu, a także odczuwania deszczy i zimna. Nikt z nas nie przepada za kaszlem, zwłaszcza w suchej formie często połączonej z uczuciem drapania, swędzenia czy obecnością ciała obcego w gardle. Do typowych objawów przeziębienia i zarazem najmniej przyjemnych zalicza się ból gardła. Wyjątkowy dyskomfort czujemy w trakcie przełykania, a nawet mówienia. Jednak jeśli podejmiemy odpowiednie leczenie i zadbamy o przeziębione gardło, objawy powinny zostać złagodzone natychmiast i całkowicie zniknąć w ciągu siedmiu dni.
Jak dbać o przeziębione gardło?
Przeziębione gardło możemy leczyć między innymi domowymi sposobami. Ból gardła mogą łagodzić między innymi ziołowe inhalacje. Bardzo ważne jest również nawilżanie powietrza, które pomaga załagodzić przy okazji także katar i kaszel. Popularną metodą walki z infekcją jest płukanie gardła ciepłą wodą z solą kilka razy dziennie. Zaleca się ponadto regularne spożywanie dużej ilości płynów w celu nawilżenia bolącego gardła. Najlepiej sprawdzą się ciepłe napoje, przede wszystkim herbata z odpowiednimi dodatkami. Oprócz cytryny warto dołączyć do niej miód, który od lat jest dobrze znany jako domowy lek na przeziębienie i infekcje gardła.
Jak wybrać spray na przeziębienie gardła?
Szukając profesjonalnych sposobów na zwalczanie infekcji, często sięgamy po środki przeciwzapalne, przede wszystkim paracetamol. W przypadku nieprzyjemnego bólu gardła lepiej jednak zadziałać precyzyjnie. Z pomocą powinien przyjść spray do gardła dostępny w aptece, pod warunkiem, że ma odpowiednią recepturę. W jaki sposób optymalnie wybrać spray na przeziębienie gardła? Najlepiej jeśli produkt będzie jednocześnie łagodził ból i działał przeciwzapalnie. Jedną z propozycji polecanych przez farmaceutów stanowi Apicold spray do jamy ustnej. Produkt zawiera między innymi propolis, który działa jednocześnie przeciwbakteryjnie (udowodnione w badaniach na produkcie), przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Ten spray na podrażnienie gardła szybko łagodzi objawy takie jak ból ze względu na działanie znieczulające.