Wszy we włosach nie powinny stanowić tematu tabu. Wbrew powszechnej opinii te małe pasożyty nie wybierają swoich ofiar wyłącznie na podstawie czystości włosów. Wszy i gnidy we włosach to problem wciąż powszechny w XXI wieku w krajach rozwiniętych. Szacuje się że aż 50% dzieci w przedziale 1-3 lat ma z nimi kontakt. Przedszkola i szkoły to miejsca, w których najczęściej pojawia się wszawica. Objawy przynajmniej w początkowej fazie są dość trudne do dostrzeżenia. Jak skutecznie zdiagnozować i wyleczyć wszawicę?
Charakterystyka wszy we włosach
Dlaczego wszy we włosach mimo dobrych warunków higienicznych i sanitarnych to wciąż nawracający problem? Tajemnica tkwi w żywotności tych mierzących niewiele ponad 2 mm i żywiących się ludzką krwią stawonogów. Niezwykle mobilne owady są trudne do dostrzeżenia. Ponadto potrafią przetrwać dobę w wodzie o temperaturze 50 stopni Celsjusza i nawet 6 godzin w ujemnych temperaturach. Poza organizmem żywiciela są skłonne do przeżycia 36 godzin, dlatego dzieci tak łatwo zarażają się nimi w przedszkolu lub szkole, leżąc na tych samych poduszkach lub bawiąc się na jednej wykładzinie. Do zarażenia wystarczy zresztą dotknięcie części garderoby dziecka zarażonego wszawicą. Dorośli najczęściej zarażają się od dzieci.
Wszawica – objawy
Czym charakteryzuje się wszawica? Objawy, zwłaszcza na początku, trudno rozpoznać. Pierwszymi przesłankami bywają zaczerwienienie i swędzenie skóry głowy. Dopiero w zaawansowanej fazie rozwoju objawy wszawicystają się bardziej niepokojące. Skóra głowy pokrywa się grudkami, a z czasem również rankami powstałymi w wyniku drapania.
Gnidy we włosach – nawracający problem
W jaki sposób głowę atakuje wszawica? Objawy, które mogą ją potwierdzić, to obecność gnid, czyli jajeczek wszy. Samica składa nawet do 10 jaj dziennie. Beżowe lub białe gnidy przytwierdzają się do włosów przy pomocy specjalnego spoiwa, które jest jednocześnie ich pokarmem. Gnidy we włosach przypominają jednak łupież, dlatego objawy mogą być mylące. Różnica polega na tym, że są twarde i mocno przytwierdzone do nasady włosa na wysokości około 1 cm. Gnidy we włosach bardzo trudno usunąć. Przede wszystkim należy je poprawnie zidentyfikować. W poszukiwaniu dorosłych osobników i gnid pomocne będzie ostre światło i dokładne przeczesywanie włosów. Rodzice małych dzieci powinni regularnie dokonywać tego typu przeglądu.
Jak leczyć wszawicę?
Wszy i gnidy we włosach to problem, którego dość trudno się pozbyć. Preparaty oparte o pestycydy nie są odpowiednie dla najmłodszych, a niektóre populacje wszy zdążyły się na nie uodpornić. Lepiej poszukać naturalnego rozwiązania jak preparat Parasidose z aktywnym kompleksem oleju kokosowego. Substancja dusi i odwadnia dorosłe osobniki, doprowadzając do ich śmierci. Zwalcza jednak nie tylko wszy we włosach – doskonale radzi sobie również z gnidami. Rozpuszcza spoiwo łączące je z włosem.
Stosowanie tego typu preparatów, dopuszczalnych do użycia już od trzeciego miesiąca życia, pozwala zapewnić kurację przeciw wszom całej rodzinie.