Czym jest i jak stosować kalkulator BMI?

0
1299
Czym jest i jak stosować kalkulator BMI?

Kalkulator BMI jest internetowym testem określającym, czy sprawdzana masa ciała jest prawidłowa czy nie.

Co to jest kalkulator BMI?

Kalkulator BMI, podobnie jak większość kalkulatorów internetowych, działa według określonego matematycznego algorytmu. BMI (body mass index), czyli indeks masy ciała, służy do określenia, czy waga znajduje się w granicach normy bądź czy jest za niska lub zbyt wysoka. Często po ten parametr sięgają dietetycy. Wynik uzyskiwany jest na podstawie stosunku masy ciała wyrażonej w kilogramach do wzrostu podanego w metrach. BMI pozwala również oszacować, jaka jest zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Metoda została opracowana niemal 200 lat temu przez Adolfa Queteleta, belgijskiego statystyka. Obecnie wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, głównie związanych ze zdrowiem, sportem oraz dietetyką – korzysta z niej między innymi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Może być stosowana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, niezależnie od wieku. Początkowo przeznaczona była jedynie dla osób dorosłych, jednak z czasem naniesiono ją na siatki centylowe, dzięki czemu można ją wykorzystywać również w przypadku dzieci i młodzieży.

Wzór BMI

Wzór stosowany do obliczania BMI jest bardzo prosty. Wynik otrzymywany jest poprzez podzielenie masy ciała przez wzrost do kwadratu. Przykładowo: osoba mierząca 175 cm i ważąca 70 kg (70/[1,75]2) ma BMI równe 22,86. Indeks jej masy ciała jest więc prawidłowy.

Normy wskaźnika BMI:

  • <18,5 – niedowaga;
  • 18,5–24,9 – waga w granicach normy;
  • 25–29,9 – nadwaga;
  • >30 – otyłość.

Ze względu na to, iż otyłość od kilku lat stanowi chorobę cywilizacyjną, wyróżniono jeszcze dwa dodatkowe stopnie w skali BMI. Wynik powyżej 35 oznacza otyłość II stopnia, z kolei powyżej 40 – otyłość olbrzymią. Taka waga stanowi realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet dla życia. Zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących, takich jak miażdżyca.

Zarzuty względem wykorzystywania BMI

Mimo iż kalkulator BMI jest uznawany i wykorzystywany między innymi przez Światową Organizację Zdrowia, ma też przeciwników. Krytykę uzasadniają oni w następujący sposób:

  • BMI winno być wykorzystywane w odniesieniu do populacji, nie do jednostki;
  • jest to metoda przestarzała, stworzona prawie 200 lat temu przez statystyka, a nie osobę zajmującą się problemem otyłości;
  • nie uwzględnia masy kości oraz masy mięśniowej, w wyniku czego wyniki są niewiarygodne;
  • wzór jest matematycznie nielogiczny;
  • definicja BMI zawiera błąd, gdyż na podstawie wzoru nie można określić ilości tkanki tłuszczowej;
  • normy przedziałów wagi są zbyt sztywne.

Pomimo powyższych argumentów i głosów sprzeciwu klasyfikacja BMI jest najpopularniejszą metodą oceniającą masę ciała.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ