Siódme poty – sposoby na nadpotliwość

0
1240
Siódme poty – sposoby na nadpotliwość

Nadpotliwość jest uciążliwą dolegliwością. Nie potrzeba wiele – lekki stres, nieco wyższa temperatura czy zaduch w autobusie i już całe ciało spływa potem. To zdecydowanie duży dyskomfort i niestety nieco wstydliwa przypadłość. Na szczęście możesz temu zaradzić. Co zrobić, kiedy oblewają cię siódme poty, a ty już naprawdę masz tego dość?

Skąd bierze się nadpotliwość

Nadpotliwość nie jest chorobą, ale czasami może oznaczać, że z organizmem dzieje się coś złego. Niekiedy zwiększona ilość potu jest wynikiem choroby – cukrzycy, otyłości, problemów z hormonami, na przykład tarczycą, czy skórą. Problem może mieć także podłoże psychiczne – lęk uogólniony, nerwica czy po prostu wysoki poziom stresu. Może jednak oznaczać tylko tyle, że masz genetyczne predyspozycje do nadmiernego pocenia się. Nie oznacza to wyroku – tak naprawdę nadpotliwość można wyleczyć.

Jeśli jej przyczyną jest inna choroba, wraz z polepszeniem zdrowia zmniejszy się poziom potliwości. Jeśli nadmierne wydzielanie potu nie ma podłoża chorobowego, także można zaradzić medycznie. Lekarz rodzinny może przepisać ci leki, które zmniejszają aktywność gruczołów potowych, na przykład beta-blokery, leki z grupy benzodiazepin. Możesz także zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej – zabiegi ostrzykiwania pocących się miejsc toksyną botulinową czy potraktowanie ich laserem świetnie się sprawdzają.

Czy dezodorant dla mężczyzn zadziała?

Jednak zanim leczenie przyniesie oczekiwany efekt, możesz zadbać o to, żeby zwiększyć komfort. Jednym ze sposobów jest rezygnacja z dezodorantów. Zamiast nich na co dzień stosuj antyperspirant dla mężczyzn

Różnica między tymi dwoma kosmetykami leży w sposobie ich działania. Dezodorant dla mężczyzn to rozwiązanie dla osób, które pocą się mało lub prawie wcale. Jego zadaniem jest niwelowanie przykrego zapachu i maskowanie potliwości. Antyperspirant dla mężczyzn tymczasem wpływa na ilość pojawiającego się potu. Najlepszym przykładem jest Thermic Resist od L’Oréal. To antyperspirant dla mężczyzn wzmocniony Systemem Ceramic, który pochłania wilgoć i zmniejsza ilość wydzielanego potu. Dezodorant dla mężczyzn z nadpotliwością raczej się nie sprawdzi, ale antyperspirant jak najbardziej.

Proste sposoby na nadpotliwość

Nadpotliwość można pokonać, wprowadzając kilka drobnych zmian do codziennego życia:

  1. Regularne prysznice.
  2. Dobry antyperspirant dla mężczyzn.
  3. Unikanie kawy, herbaty i alkoholu.
  4. Eliminacja ostrych przypraw.
  5. Przewiewne ubrania.
  6. Kosmetyki do mycia ciała ze składnikami chłodzącymi.
  7. Stosowanie olejków bakteriobójczych.
  8. Prawidłowa higiena dłoni i stóp.
  9. Częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywasz.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ