Reumatyzm to choroba, która dotyka coraz więcej osób i to niekoniecznie starszych! Na choroby reumatoidalne coraz częściej chorują osoby młode, a nawet i dzieci. Trudno wytłumaczyć bezpośrednią przyczynę zapadalności na tą chorobę, ale z całą pewnością związana jest ona z naszym współczesnym trybem życia.
Czynniki reumatoidalne i badanie na wykrycie choroby reumatycznej są konieczne, aby jednoznacznie móc osądzić o tym, czy chory faktycznie ma reumatyzm, czy też przyczyny jego stanu zdrowia powinno się szukać gdzie indziej.
Jak objawia się reumatyzm?
Bardzo łatwo przeoczyć pierwsze objawy reumatyzmu. Głównie dlatego, że wiele osób nie chce przyjąć do wiadomości, że to jest właśnie reumatyzm i swoje bóle oraz złe samopoczucie tłumaczy zupełnie innymi powodami. Oczywiście nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza, bo tylko szybkie podjęcie leczenia, jest w stanie zatrzymać lub przynajmniej spowolnić przebieg choroby i poprawić standard życia cierpiącej osoby.
Pierwszym sygnałem, który powinien dać do myślenia, z całą pewnością powinny być opuchnięte stawy. Najpierw puchną stawy kończyn dolnych, czyli stawy skokowe, stawy stopy oraz palców. Zmiany mogą równie szybko zająć także stawy rąk, czyli także palce u dłoni, czy nadgarstki. To właśnie drobne stawy, jako pierwsze narażone są na zajęcie przez reumatyzm. Początkowo pojawia się ból, który promieniuje na cały zajęty staw. Ból może być tak dotkliwy, że skutecznie może on utrudniać normalne i codzienne funkcjonowanie. Proste czynności mogą stać się dla chorego prawdziwym wyzwaniem. Wraz z obrzękiem oraz bólem stawów, pojawia się ich sztywność. Sztywność ta jest odczuwalna głównie rano, ale i w ciągu dnia może dać się we znaki. Sztywność poszczególnych stawów bardzo często sprawia, że chory po prostu nie może ruszyć się z miejsca, a proste czynności stają się dla niego nie lada wyzwaniem. To właśnie dlatego warto udać się do lekarza od razu, gdy pojawią się niepokojące objawy i nigdy nie czekać, że miną one niedługo same z siebie.