Jeszcze do niedawna maszyny do szycia były na stałym wyposażeniu wielu gospodarstw domowych w naszym kraju. W sytuacji ograniczonej dostępności odzieży na rynku nasi rodzice oraz dziadkowie musieli szukać innych sposobów na jej zdobycie. Podstawową metodą było samodzielne wytwarzanie ubrań bądź też przerabianie tych, które zostały zakupione w sklepach, aby pasowały na wybraną przez nas osobę. Dziś, pomimo ogromnej dostępności odzieży i tekstyliów w sklepach, moda na szycie w domu powraca, jednak w zmienionej postaci.
Nie potrzebujemy już wytwarzać ubrań, które są szeroko i łatwo dostępne w każdym miejscu, lecz coraz częściej budzą się w nas wątpliwości związane z ich jakością i wygórowaną ceną. W obliczu tej sytuacji coraz częściej spotykamy się z chęcią własnoręcznego wykonywania ubrań, co posiada dodatkowo tę zaletę, że rzeczy są jedyne w swoim rodzaju i mogą być spersonalizowane. Posiadane maszyny do szycia wykorzystujemy do wykonywania i zdobienia ubrań, nanoszenia podstawowych poprawek czy ich przerabiania, aby pasowały do naszego rozmiaru. W ten sposób szycie staje się popularnym dziś hobby, które daje satysfakcję samodzielnego tworzenia ubrań do użytku codziennego, ubiorów świątecznych, okazjonalnych, ozdobnych, których nie znajdziemy w żadnej galerii ani markecie.
Maszyny komputerowe i manualne
O tym, że wybór konkretnego modelu maszyny do szycia nie jest zadaniem zupełnie łatwym, wiedzą wszyscy, którzy mieli jakikolwiek kontakt z tym urządzeniem. Przede wszystkim wszystkie dostępne maszyny do szycia można podzielić na dwie główne kategorie. Są to maszyny mechaniczne oraz komputerowe; w konstrukcji tych ostatnich zostały zastosowane podzespoły elektroniczne, dzięki czemu maszyny takie mogą posiadać znacznie większy zakres dostępnych ściegów, jak i rozmaite dodatkowe funkcje ułatwiające codzienną pracę z maszyną.
Z maszyn komputerowych korzystają zarówno osoby uczące się szycia, jak i zaawansowani użytkownicy maszyn do szycia. Takie modele są wyposażone najczęściej w chwytacz rotacyjny, który obniża poziom hałasu wytwarzanego przez maszynę oraz upraszcza jej obsługę. Co równie ważne – maszyny komputerowe są łatwiejsze w obsłudze od ich manualnych odpowiedników, a także w czyszczeniu i konserwacji.
Rodzaj zastosowanego w maszynie do szycia chwytacza
Maszyny domowe do szycia należy podzielić na dwie kategorie, w zależności od tego, w jaki sposób ich mechanizm pozwala na wiązanie nitki dolnej i górnej. Rozróżniamy wobec tego maszyny wyposażone w chwytacz wahadłowy lub w chwytacz rotacyjny. Ten ostatni jest stosunkowo nowym wynalazkiem, dlatego znajdziemy go przede wszystkim w maszynach komputerowych; w większości dostępnych manualnych modeli znajdziemy natomiast tradycyjny, wahadłowy chwytacz.
Chwytacz rotacyjny pracuje zdecydowanie ciszej niż jego wahadłowy odpowiednik. Ponadto, obsługa jego poszczególnych części, w tym wymiana szpulki, jest wyjątkowo prosta. Kolejną zaletą jest możliwość stałej kontroli ilości pozostałej na szpuli nici. Z tych powodów po maszyny z chwytaczem rotacyjny sięgają przede wszystkim osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z maszynami do szycia.
Maszyny z chwytaczem wahadłowym są natomiast bardziej solidne i wytrzymałe. Do produkcji ich części, w tym także chwytacza, stosuje się części metalowe, zamiast materiałów sztucznych. Z tych powodów chwytacz wahadłowy jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne niż w przypadku chwytacza rotacyjnego. Ponadto, ten typ chwytacza może być bardziej skomplikowany w obsłudze – zwłaszcza w zakresie takich czynności jak wymiana szpuli.
Osobom poszukującym urządzeń do wykonywania domowych obróbek i zdobień ubrań, polecamy dostępne maszyny do szycia w sklepie szyj.pl. Na jego rozbudowaną ofertę składają się maszyny manualne, jak i komputerowe, wyposażone w różne typy chwytacza. Szyj.pl współpracuje z kilkudziesięcioma producentami i dostawcami urządzeń do szycia, a także akcesoriów i mebli szwalniczych.