Czy warto pokochać Peppę Chrum Chrum?

0
1332
Czy warto pokochać Peppę Chrum Chrum?

Niewielka różowa świnka o wdzięcznym imieniu Peppa narodziła się w 2004. Najpierw stała się bohaterką serialu telewizyjnego, które krótkie odcinki były skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, potem podbiła jednak serca również tych maluchów, które zamiast oglądania telewizji wybierały książeczki. Również w Polsce jej popularność jest ogromna i trudno znaleźć pięciolatka, który nie byłby w stanie opowiedzieć choćby jednej przygody Peppy i jej młodszego brata. Czy jednak oznacza to, że warto sięgać po kolejne tomy jej przygód, czy też przeciwnie – lepiej unikać Peppy Chrum Chrum i traktować jej popularność przede wszystkim jako przejaw dążenia do kopiowania zachodnich trendów?

Szukasz książek dla swojego dzicka? Odwiedź: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html

Niezwykle zwyczajna świnka

Tym, co sprawia, że Peppę kochają nie tylko dzieci, ale również jej rodzice, wydaje się być przede wszystkim zwyczajność małej świnki. Ta nie powinna być mylona z pospolitością, Peppie daleko jest bowiem do postaci przeciętnej. Jest ciekawa świata, serdeczna i bardzo rezolutna. Nie ma wiedzy większej niż przeciętny sześciolatek, potrafi jednak dostrzec wiele niekonsekwencji dorosłych postaw. Nie jest niegrzeczna, jej pytania nie zawsze należą jednak do prostych. Jest niczym małe, mądre dziecko, nic więc dziwnego, że rodzicom tak łatwo jest dostrzec w niej swojego własnego synka lub córeczkę.

Dzieciom jeszcze łatwiej zidentyfikować się z Peppą. Pomaga w tym prosta narracja, krótkość opowiadanych historyjek i brak wielowątkowości. Ponownie jednak kluczowe znaczenie wydaje się mieć zwyczajność bohaterki serialu i cyklu książek dla dzieci. Przygody Peppy tak naprawdę nie są nawet przygodami. To opowieści o codziennych czynnościach takich, jak sobotnie sprzątanie, wyprawa do parku albo wyjście z rodzicami do sklepu. Maluchy nie uważają jednak, aby był to problem. Życie Peppy jest zbliżone do tego, jakie same prowadzą, mogą więc nie tylko śledzić jej losy, ale również współdzielić z nią doświadczenia.

Szukasz książeczek o Peppie? Odwiedź: https://tantis.pl/szukaj?query=Peppa

Bardzo ważne sprawy

Książeczki poświęcone przygodom Peppy są wydawane w kilku seriach. Każda z nich ma wiele zalet, jeśli jednak mielibyśmy jedną z nich poświęcić uwadze dzieci i rodziców w szczególny sposób, z pewnością byłyby to Bardzo Ważne Sprawy. Opowieści z tej serii nie odbierają świnkom uroku, snują przy tym historie pomagające w wychowaniu malucha. Peppa uczy się w nich przepraszania, opiekowania się młodszym bratem, troski o środowisko i wielu innych ważnych rzeczy. Nie umoralnia przy tym nawet przez moment, a jej przygody nie wywołują traumy po raz kolejny odwołując się do doświadczeń typowych dla maluchów.

Partnerem artykułu jest tantis.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ