Wybierając gabinet stomatologiczny, w którym podejmiemy się leczenia jamy ustnej, często zwracamy uwagę na to, aby specjaliści w nim pracujący korzystali z możliwie najlepszego wyposażenia gabinetu. Przecież każdy z nas chce, aby był on wyposażony w najlepszy możliwy sprzęt. Jak się jednak okazuje, często nie wiemy na co dokładnie zwrócić uwagę – ba, nawet nie wiemy, jak nazywają się te narzędzia! Właśnie dlatego, dziś omówimy podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego! Mamy nadzieję, że rozwieje to wszystkie wasze wątpliwości.
Unit stomatologiczny
Najbardziej podstawowym sprzętem, z którego korzystają wszystkie gabinety stomatologiczne (także te wysokiej klasy jak https://justynapol.pl/) to unit stomatologiczny. W skład takiej jednostki wchodzą:
- fotel stomatologiczny
- Stolik lekarza i asystenta
- Sterownik nożny
- Blok spluwaczki
- Lampa zabiegowa
- Konsola lekarza
- Blok zasilania
Tak naprawdę to jedyne, z czego będziemy korzystać jako pacjenci, to fotel stomatologiczny, w którym rozsiądziemy się wygodnie w czasie trwania zabiegu. Być może zdziwicie się, lecz często koszt pojedynczego unitu stomatologicznego może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Żaden stomatolog nie powinien oszczędzać na tej aparaturze, gdyż to od tego zależy komfort działania i komfort pacjenta!
Narzędzia, z których korzysta stomatolog.
Z czego jeszcze korzysta stomatolog? Przede wszystkim, należy wspomnieć instrumenty diagnostyczne, umożliwiające dokładne diagnozowanie potencjalnych problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Pierwszym z nich jest dobrze znane lusterko dentystyczne z uchwytem, pozwalające na obejrzenie powierzchni niemożliwych do zauważenia. Poza tym stomatolog korzysta ze zgłębnika dentystycznego i pęsety stomatologicznej. Taki zestaw diagnostyczny pozwala na zbadanie aktualnego stanu jamy ustnej.
Poza tym nie możemy nie opuścić narzędzi służących do opracowywania zębów i wypełnienia ubytków. W skład pierwszej grupy wchodzi wiertarska turbinowa oraz uzupełniające ją wiertła stomatologiczne. Typy wierteł i ich przeznaczenie dopasowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego indywidualnego planu leczenia. Jeżeli natomiast chodzi o narzędzia do wypełniania ubytków to niezbędnymi instrumentami są nakładacie i upychacze, służące do formowania i dokładnego opracowywania wyleczonych ubytków próchniczych.
Sami więc widzicie, że podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego, wbrew pozorom nie jest tak skomplikowaną kwestią, jak mogłoby się wydawać! Nie macie czego się obawiać.