Owsica

0
2096

Jakie są objawy owsików u dorosłych i jak leczyć owsicę?
Objawami do podejrzeń o zalęgnięciu się nicieni, tzw. owsików jest przede wszystkim nadmierny świąd w okolicach odbytu, najbardziej nasilający się w nocy. Gdy mamy takowe podejrzenia warto też obserwować stolec, gdyż owsiki podczas wypróżniania wydostają się na zewnątrz.
Po zdiagnozowaniu owiscy jak najszybciej należy rozpocząć leczenie, ponieważ męczące uczucie swędzenia zaburza sen co sprawia, że tracimy apetyt i jesteśmy rozdrażnieni to oprócz tego może dojść do poważniejszych powikłań takich jak stany zapalane żeńskich narządów płciowych, zakażenia bakteryjne skóry w okolicach odbytu, a nawet zapalenia robaczkowego. Leczenie przeważnie polega na przyjmowaniu specjalnych specyfików zaleconych przez lekarza, ze względu na ryzyko powtórnego zakażenia leczenie powinno powtórzyć się po 2 tygodniach. Oprócz tego podczas leczenia należy ściśle przestrzegać higieny osobistej, codzienne zmienianie bielizny, ręczników i pościeli przyśpiesza kurację, nie wolno też zapominać o częstym myciu rąk. Dodatkowo pomoże również codzienne poranne podmywanie odbytu ciepłą wodą z mydłem. Leczenie farmakologiczne warto też wesprzeć domowymi sposobami dietetycznymi są to, np.: pestek dyni, kiszona kapusta czy czosnek, produkty bogate w błonnik oraz sok z buraków. W tym okresie należy przede wszystkim wykluczyć z diety produkty słodkie, ponieważ zawierane w nich węglowodany są najbardziej pożądane przez owsiki.
Należy pamiętać, że zarażenie się owsicą jest bardzo łatwe, najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną bądź codziennymi przedmiotami, które były przez nią dotykane, może być to, np. ręcznik, pościel, zabawki czy inne rzeczy osobiste. Zarazić można się też poprzez deskę sedesową lub wannę, z której korzystała osoba zarażona. Jaja owsików mogą przedostać się do naszego organizmu także poprzez jedzenie lub drogą inhalacyjną. By uchronić się przed zarażeniem trzeba pamiętać o codziennej higienie szczególnie po korzystaniu toalety i przed jedzeniem.

http://www.metalzine.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ