Tarczyca – choroby

0
1249

Choroby tarczycy – jak rozpoznać objawy i jakie badania tarczycy
Tarczyca jest niezbędnym narządem do prawidłowego funkconowania organizmu produkuje ona hormony T4 oraz T3, które są rozprowadzane wraz z krwią po całym organizmie. Hormony te stymulują wzrost i rozwój organizmu, mają też bardzo duży wpływ na metabolizm. Praca tarczycy wpływa też na układ pokarmowy i rozrodczy. Zaburzenia tarczycy odczuwa się bardzo dotkliwie, w zależności od rodzaju choroby rozpoznaję się różne objawy. Pośród najczęściej występujących chorób tarczycy wyróżnia się niedoczynność, nadczynność tarczycy, a także chorobę Hashimoto i Basedova. Choroby tarczycy obejmują zapalenie tarczycy, obecność guzków, powiększenie się narządu oraz nadmierną lub za małą produkcję hormonów.
Przy niedoczynności tarczycy można zauważyć takie objawy jak: zmęczenie i senność, wypadanie włosów, suchość skóry, zaparcia, zwiększenie masy ciała. By rozpoznać chorobę należy wykonać badania TSH, wynik dużo powyżej normy świadczy o niedoczynności. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie badania USG tarczycy, które wskazało by ewentualną przyczynę.
Nadczynność tarczycy objawia się nadpobudliwością, spadkiem masy ciała, przyśpieszonym biciem serca, biegunkami, osłabieniem mięśni. Przy diagnozowaniu również wykonuje się badanie hormonalne TSH jeżeli jego poziom będzie niski wyniki potwierdza się badaniem FT3, w celu ustalenia przyczyny również zostaje wykonane badanie USG tarczycy.
Przy chorobie Hashimoto nie występują typowe objawy, pojawiające się jednak dolegliwości mogą być typowe dla niedoczynności tarczycy, która pojawia się wskutek postępującej choroby. Chorobę rozpoznaje się w badaniu USG, które potwierdza się badaniem przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy krwi. W przypadku Hashimoto typowe są przeciwciała aTPO.
Choroba Gravesa-Basedowa na ogół wywołuje nadczynność tarczycy. Jej objawami są dolegliwości oczne wrażliwość oczu, podwójne bądź niewyraźne widzenie. Chorobę rozpoznaję się w taki sam sposób jak Hashimoto tylko w tym przypadku przeciwciała typowe to TRAb.

http://abc-augustow.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProblem zatkanych uszu
Następny artykułOwsica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ