Objawy i leczenie zapalenia trzustki

0
1361

Trzustka to duży organ położony za żołądkiem, który produkuje enzymy trawienne i wiele hormonów. Istnieją dwa główne typy choroby tego organu, jest to ostre zapalenie trzustki i przewlekłe zapalenie trzustki. Objawy zapalenia trzustki obejmują ból w górnej części brzucha, nudności i wymioty. Ból często występuje na plecach i zwykle jest ciężki. W ostrym zapaleniu trzustki może wystąpić gorączka, a objawy zwykle ustępują po kilku dniach. W przewlekłym zapaleniu trzustki może wystąpić utrata masy ciała, tłuszczowy stolec i biegunka. Powikłania mogą obejmować zakażenie, krwawienie, cukrzycę lub problemy z innymi narządami.
Najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki to kamienie żółciowe i intensywne spożywanie alkoholu. Inne przyczyny to m.in. bezpośredni uraz, niektóre leki, infekcje, takie jak świnka i guzy. Przewlekłe zapalenie trzustki może rozwinąć się w wyniku ostrego zapalenia trzustki. Jest to najczęściej spowodowane wieloletnim intensywnym spożywaniem alkoholu. Inne przyczyny to między innymi wysoki poziom tłuszczów we krwi, wysoki poziom wapnia we krwi, niektóre leki i niektóre zaburzenia genetyczne, takie jak mukowiscydoza. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki. Rozpoznanie ostrego zapalenia trzustki opiera się na trzykrotnym wzroście krwi zarówno amylazy, jak i lipazy. W przewlekłym zapaleniu trzustki badania te mogą być prawidłowe. Przydatne może być także obrazowanie medyczne, takie jak USG i tomografia komputerowa.
Ostre zapalenie trzustki zazwyczaj leczy się płynami dożylnymi, lekami przeciwbólowymi, a niekiedy antybiotykami. Zazwyczaj nie wolno jeść ani pić, a rurkę można umieścić w żołądku. Można wykonać zabieg znany jako endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP), aby otworzyć przewód trzustkowy, jeśli jest zablokowany. W przypadku kamieni żółciowych często usuwa się również pęcherzyk żółciowy. W przewlekłym zapaleniu trzustki, oprócz powyższego, tymczasowe karmienie przez sondę nosowo-żołądkową może być stosowane w celu zapewnienia odpowiedniego odżywiania. Mogą być wymagane długoterminowe zmiany w diecie i zastąpienie enzymu trzustkowego.

http://www.bikeaction.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ