Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie radzić z tym problemem?

0
1021
Nietrzymanie moczu po porodzie

Ciąża i narodziny dziecka to piękny czas w życiu kobiety. Niestety pojawiają się też problemy, a jednym z nich jest nietrzymania moczu po porodzie. Ta uciążliwa dolegliwość pojawia się u wielu kobiet, a nasila nawet podczas niewielkiego wysiłku, jak kaszel czy śmiech. Mówimy wtedy o tzw. wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Jak sobie radzić z tym problemem?

Dziewięć miesięcy, w których trakcie kobieta nosi pod swoim sercem maleństwo, to piękny i magiczny czas. Są też jednak mniej wygodne aspekty bycia w ciąży, o których większość pań wstydzi się mówić. Nietrzymanie moczu po porodzie i w trakcie ciąży to dyskomfort przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu. Rosnące w brzuchu mamy dziecko uciska na jej organy wewnętrzne. A kiedy malec zaczyna już kopać, to wywołuje też wzmożone uczucie parcia na pęcherz.

W trakcie ciąży uwalniane są hormony, które wpływają na tkankę i mięśnie, umożliwiając ich rozszerzenie wraz ze wzrostem dziecka. Umożliwia to zmiękczenie oraz wygładzenie mięśni dna miednicy, co znacznie ułatwia poród. Jest też druga strona medalu, z której może to utrudnić mięśniom i ścięgnom utrzymywanie organów dna miednicy w jednym miejscu. Po porodzie kobietom zdarza się popuszczać mocz, ponieważ akcja porodowa znacznie osłabia tzw. mięśnie Kegla, co w efekcie doprowadza do wysiłkowego nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie radzić z tym problemem?

Wzmocnienie mięśni Kegla to rada na kobiecą walkę z nietrzymaniem moczu po porodzie. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu po porodzie polegają głównie na zaciskaniu mięśni krocza i chwilowego przytrzymywania, a następnie rozluźniania. Wykonując te ćwiczenia, panie powinny pamiętać o głębokim oddychaniu, ponieważ w ten sposób zostają dotlenione mięśnie.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy najlepiej zacząć, gdy tylko zauważymy nietrzymanie moczu po porodzie. Można je także ćwiczyć w pozycji leżącej, siedzącej czy stojącej. Nie są zauważalne „na zewnątrz”, więc można je robić także w trakcie wykonywania codziennych czynności, np. spacerowania. Na początku gimnastyka nie przyniesie spektakularnych efektów, ale nie warto się zniechęcać, ponieważ powrót mięśni Kegla do dawnej sprawności sprzed ciąży wymaga czasu i systematyczności.

Oprócz ćwiczenia mięśni Kegla można także wypróbować kilku innych sposobów na nietrzymanie moczu po porodzie, które sprawią, że świeżo upieczone mamy poczują większy komfort. Warto postarać się wysikać w domu „na zapas” (nawet jeśli nie odczuwamy takiej potrzeby), jeśli wiemy, że będziemy poza domem przez dłuższy czas i nie będziemy miały takiej możliwości. Popuszczanie moczu można kontrolować również przez używanie specjalnych wkładek urologicznych, które pochłaniają mocz. Wkładki TENA są lepiej przystosowane niż standardowe podpaski. Zaś częsta zmiana bielizny pomoże ustrzec się przed nieprzyjemnym zapachem, jaki może się pojawić po popuszczeniu moczu. Oczywiście kluczem jest odpowiednia higiena osobista, bowiem okolice intymne są wówczas szczególnie narażone na podrażnienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ