Fotografia rodzinna w świątecznym wydaniu

0
1363
Fotografia rodzinna

Zbliżają się kolejne święta Bożego Narodzenia i chcesz uwiecznić swoją rodzinę przy stole, podczas otwierania prezentów lub w trakcie przygotowań, jednak nie wiesz jak się do tego przygotować? Pójście na tzw. żywioł jest dobrym rozwiązaniem u profesjonalnych fotografów, co jednak zrobić, gdy masz pod ręką jedynie smartfon lub niedrogą lustrzankę? Zobacz nasze porady i dowiedz się, jak zrobić spontaniczne i pozowane zdjęcia swojej rodzinie oraz jak przeprowadzić mini sesję świąteczną, która może stać się doskonałym pomysłem na kartki wysyłane bliskim z życzeniami.

Jak wykonać najlepsze zdjęcia pozowane

Pamiątki rodzinne ze świąt to często zdjęcia pozowane, na których ustawia się cała rodzina, zazwyczaj na tle choinki, prezentując swoje piękne uśmiechy. Nie ma w tym nic złego, jednak warto mieć świadomość istnienia zdjęć niepozowanych, o których powiemy za moment. Jak jednak najlepiej wykonać typowe zdjęcie świąteczne? Przede wszystkim zastanów się nad stosunkami panującymi wśród jej członków – jeśli twoja rodzina jest wielopokoleniowa, można umieścić w centrum kadru najstarsze osoby np. wraz z wnuczętami na kolanach bądź siedzącymi przed nimi.

Podczas pozowanych zdjęć modele powinni patrzeć wprost w obiektyw smartfona lub aparatu – jeśli chcesz, aby skupili na tobie swoją uwagę, wystarczy że dasz im odpowiedni sygnał. Warto także wykonać kilka powtórzeń, czyli tzw. serię zdjęć, gdyż jedni mogą mrugnąć, inni ziewać, rujnując idealne rodzinne zdjęcie. Nie poleca się jednak zachęcania do wymuszonych uśmiechów – zamiast tego można powiedzieć zabawną anegdotkę lub pozwolić zachowywać się naturalnie.

Biorąc pod uwagę kompozycję, warto ustawić modeli w taki sposób, by ich twarze stanowiły wierzchołki trójkąta. Najprościej wykonuje się zdjęcia osobom parzystym, trudniej nieparzystym. By zdjęcie lepiej wyglądało wśród pamiątek rodzinnych, warto ustawić członków naprzemiennie ze względu na wzrost – osoba niższa – osoba wyższa – niższa itd.

Udany reportaż ze Świąt Bożego Narodzenia

Zdjęcia rodzinne wykonane w sposób spontaniczny to doskonała pamiątka na lata. Zawsze jest kilka momentów, w których warto wykonać fotografie, by podkreślić nastroje, relacje i często ciekawe sytuacje. Jeśli rodzina zbiera się wspólnie, by przygotować posiłki, warto zakraść się i wykonać kilka ujęć. Doskonale na zdjęciach wychodzą dzieci pomagające dorosłym np. mieszając potrawy, dodając do nich kolejne składniki czy kosztując ich smak.

Naturalnym momentem, w którym również wykonasz świetne zdjęcia rodzinne, jest sama Wigilia. Pamiętaj jednak o tym, by unikać fotografowania członków rodziny podczas jedzenia, gdyż takie ujęcia mogą zakłopotać niejedną osobę. Doskonałym czasem na kilka spontanicznych zdjęć będzie moment zasiadania do stołu, składanie sobie życzeń wigilijnych, a także rozpakowywania prezentów, szczególnie jeśli w rodzinie jest dużo małych dzieci. Wykonując zdjęcia najmłodszych osób pamiętaj o zmianie perspektywy! Warto kucnąć i zejść do ich poziomu, by ujęcie wyglądało bardziej profesjonalnie.

wykonywanie zdjęć w domu

Dodatkowe rady podczas wykonywania zdjęć w domu

We wnętrzach często brakuje światła niezbędnego do wykonania dobrych zdjęć smartfonem, jak i aparatem fotograficznym. Jeśli nie zadbasz o oświetlenie, fotografie mogą wyjść rozmyte, za ciemne, a także z niepożądanym pomarańczowym odcieniem, który będzie wymagał postprodukcji. By poradzić sobie z tym problemem można zastosować lampę błyskową i np. blendę, która pomoże rozproszyć, odbić światło. Jeśli wykonujesz zdjęcia pozowane i masz w swoim domu kilka softboxów na statywach, warto zabrać je ze sobą na wspólne święta. Ustawione nawet z boku będą świetnie fantastycznie doświetlały rodzinne portrety.

Mini sesja świąteczna w domu

Mini sesje świąteczne zdobywają coraz większą popularność na przestrzeni lat, stając się świetnym pomysłem na uwiecznienie szczególnie najmłodszych członków rodziny. Nie trzeba jednak korzystać z usług fotografa, a samemu zaaranżować małe studio i w ciągu kilku chwil wykonać niezapomniane pamiątki rodzinne. Co będzie potrzebne?

Sesja może być zorganizowana na w naturalnych warunkach w domu lub w mieszkaniu, np. gdy leżysz z rodziną w piżamach świątecznych, siedzisz przy kominku lub na sofie. Wymaga to jednak starannego przyozdobienia wnętrz na święta. Doskonałym tłem do fotografowania jest także duża, bogato zdobiona choinka, która dosłownie powinna wyglądać jak wyjęta z katalogu. Jeśli nie dysponujesz taką ilością dekoracji ani okazałym drzewkiem, możesz zaaranżować mały kącik z dekoracjami, w którym sfotografujesz dzieci.

Bardzo przydatne będzie tło na statywie, a jeśli nie masz go pod ręką, możesz rozwiesić białe prześcieradło, które ukryje wszystkie meble i przedmioty. Niezbędny jest także ciepły koc lub dywan ze skóry bądź inne dekoracje, które sprawiają wrażenie ciepłych, miękkich i puszystych, kojarzące się z zimowym chłodem – można wyłożyć nimi podłogę, na której usiądą lub położą się maluchy.

Niezbędne są oczywiście dekoracje. Nie kieruj się jednak zasadą im więcej tym lepiej – lepiej mniej, a tematycznie i w tej samej stylistyce. Możesz użyć wieńca, modnych krasnali, stroika, a także dołożyć bombki i inne przedmioty kojarzące się ze świętami.

Podobnie jak w przypadku zdjęć wykonywanych podczas rodzinnych świąt, konieczne jest zadbanie o dobre oświetlenie. Można skorzystać ze światła dziennego, jednak bywa ono kapryśne, i jeśli dysponujesz softboxami, ustaw jeden lub dwa przed dziecięcymi modelami. Warto także ustawić za modelem niewielkie źródło światła (niewidoczne), które stworzy niesamowitą głębie w kadrze.

Na koniec pamiętaj o ubiorze maluchów – mogą założyć odświętne sukienki lub koszulę ze spodniami w przypadku chłopca, by wyglądać elegancko i z klasą. Świetnym pomysłem będą również świąteczne sweterki zrobione przez babcię, która oglądnie nowe pamiątki rodzinne z łzą kręcącą się w oku.

Staraj się nie stresować – fotografowanie dzieci bywa trudne, gdyż są bardzo ruchliwe i nie lubią zazwyczaj pozować. Jeśli wykonujesz zdjęcia w trybie manualnym, zwróć uwagę na wartość przysłony i czasu naświetlania. Im mniejsza przysłona, tym bardziej rozmyte tło, czyli tzw. bokeh, o który zabiegają profesjonalni fotografowie. Najlepiej, aby udało ci się ustawić wartość f2.8 lub niższą. Drugą kwestią jest czas naświetlania, który odpowiada za „zamrożenie” ruchu. W przypadku fotografowania małych dzieci koniecznie ustaw je na wartości 1/160 i mniejsze (1/200).

Zdjęcia rodzinne

Zdjęcia rodzinne i inne pamiątki na lata

Zdjęcia ze świąt mogą stać się doskonałym pretekstem do zamówienia nowych odbitek, które rozdasz wśród członków swojej rodziny. Możesz umieścić je w ramkach bądź zaskoczyć bliskich i sprezentować im np. na kolejne święta fotokubki lub puzzle przedstawiające ich uśmiechnięte twarze podczas rozpakowywania prezentów. Bądź kreatywny i stawiaj na różnorodność! Tylko w ten sposób stworzysz niezapomniane pamiątki rodzinne na lata.

Wesołych świąt!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ