Które regiony zyskują znaczenie w branży magazynowej?

0
827
Które regiony zyskują znaczenie w branży magazynowej

Logistyka i branża magazynowa rozwijają się bardzo dynamicznie – cały czas budowane są kolejne parki magazynowe, nowoczesne biura i hale produkcyjne w całej Polsce. Regiony najważniejsze to m.in. Warszawa i Łódź, ale inne obszary zyskują rosnące zainteresowanie i mają ogromny potencjał.

Aglomeracja warszawska – największy rynek magazynowy w Polsce

Aglomeracja warszawska to kluczowy rynek magazynowy w Polsce – ma duże znaczenie w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Coraz większe znaczenie mają powierzchnie magazynowe w Krakowie czy Poznaniu, ale to Warszawa określana jest jako czołowy ośrodek logistyczny w naszym kraju.

Trudno nie dostrzec licznych zalet tej lokalizacji – to między innymi świetne położenie w centrum, nowoczesna infrastruktura (drogowa, lotnicza i kolejowa), wykwalifikowana kadra, dostępność siły roboczej. Najbardziej pożądane magazyny znajdują się w pobliżu węzłów autostradowych oraz dróg ekspresowych.

Łódź – w centrum Polski

Ogromne znaczenie w branży ma także Łódź – miasto pofabryczne położone w Polsce Centralnej. Stanowi jedną z kluczowych lokalizacji na rynku magazynowym w naszym kraju. Można wymienić jej wiele zalet – jak między innymi niewielka odległość od Warszawy, strategiczne położenie, duży wybór obiektów pod Łodzią, dostęp do kadry, dobre połączenia drogowe, lotnicze (lotnisko oddalone tylko 6 km od centrum) i kolejowe. Centra logistyczne w Łodzi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów krajowych i zagranicznych.

Duży wybór środków komunikacji pozwalają na wygodny i szybki i transport towarów w inne regiony kraju oraz za granicę. Łódź i jej sąsiedztwo to duża konkurencja dla Warszawy pod względem liczby i atrakcyjności obiektów logistycznych i magazynowych.

Wrocław – jedno z najważniejszych miast w Polsce

Wrocław to zabytkowa stolica Dolnego Śląska, która wygrywa w rankingach najpiękniejszych polskich miast. Pod względem logistycznym i gospodarczym również pełni ważne funkcje na tle innych miast Polski. Wrocław oferuje dogodne połączenia drogowe – jak m.in. droga krajowa S8, Autostradowa Obwodnica Wrocławia (A8), niedaleko jest też węzeł A4 (Berlin-Wrocław-Kraków).

Nowoczesne magazyny – Kraków zyskuje na znaczeniu

Popyt na magazyny w Krakowie rośnie ze względu na dobrą lokalizację i rozwiniętą infrastrukturę drogową. To nadal jeden z najmniejszych obszarów magazynowych w Polsce, ale zyskuje na znaczeniu. Pojawiają się nowoczesne powierzchnie logistyczne i hale produkcyjne w Krakowie – zwykle stawki czynszu są dobrą zachętą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ