Zaparcie wbrew pozorom nie jest błahym problem, choć często bagatelizowane może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jest to dość powszechny problem i nie jest on powodem do wstydu. Potrafi zmniejszyć komfort życia. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się jedna trzecia społeczeństwa i dotyczy on 2% pacjentów. Problem jest powszechny, a jego wyleczenie nie powinno stanowić problemu.
Zmiana diety i inne przyczyny …
Bardzo często wystarczy zmiana diety i stylu życia, czasami wystarczy wprowadzić rygor regularnych, o stałych porach posiłków. Brak świadomości w społeczeństwie dotyczący problemów i skutków niosących za sobą cały szereg powikłań. Nadal temat zaparć pozostaje tabu, a cierpiące na nie osoby wolą męczyć się niż o nim porozmawiać lub udać się z nim do lekarza. Faktem jest iż nie ma konieczności z każdym zaparciem biegać do specjalisty. Choć przyczyny mogą być naprawdę poważne, to przeważnie winowajcą jest zła dieta i siedzący styl życia. Oczywistym jest, że jeśli na śniadanie szybko zje się słodko nadziany pączek zamiast kanapki i herbaty w domu, to nie wpływa na nas to za dobrze. Jesteśmy integralną częścią naszego organizmu i jeśli nie zadbamy o niego, to odpłaci nam się z czasem pięknym za nadobne. Jeśli zaparcie jednak utrzymują się długo i doskwiera nam coraz bardziej, a zmiana trybu życia oraz posiłków nic nie dała, to należy zastanowić się co je wywołało. Kilka poważnych chorób układu trawiennego jest w stanie wywołać u nas problemy gastryczne. Czasem problem tkwi w nerwach, a czasem w psychice. Choć brzmi to dość niewiarygodnie, to owszem zdarza się, że chroniczne zaparcie to pośredni powód by udać się do lekarza psychiatry lub psychologa. Zdarza się, że nieleczone problemy z wypróżnianiem potrafią napaskudzić w organizmie do tego stopnia, iż kończy się na stole operacyjnym.
Nasz organizm
Znając możliwości naszego organizmu, należy zrobić sobie prawdziwy rachunek sumienia i przyjrzeć się swojemu procesowi trawienia. Czas się zastanowić czy nie nadszedł już czas na zmianę trybu życia i sposoby jedzenia. Gdy jednak nie ma możliwości całkowitej zmiany ze względu na naszą pracę czy rodzinę, sporządzono listę naturalnych środków przeczyszczających dzięki, którym unormujemy nasze wypróżnianie i co się z tym łączy przyczynimy się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wystarczy, że raz dziennie jeden z podanych produktów wyląduje na naszych talerzach i po kłopocie.
Istotne zasady …
Najważniejsza i podstawową zasadą jest spożywanie błonnika. Jest to składnik odżywczy, którego zadaniem jest usprawnienie perystaltyki jelit. Błonnik jest często spotykany w różnych pokarmach takich jak kasze, owoce i warzywa jedzone ze skórką (głównie śliwki) oraz ciemne pieczywo i otręby. Choć wiele innych potraw zawiera błonnik, to są to podstawowe pozycje. Warto pamiętać by zminimalizować potrawy utrudniające wypróżnianie się, gdy tylko zauważymy pierwsze kłopoty z jelitami. Warto wtedy zrezygnować z wszelakich tłuszczów zwierzęcych goszczących naszą kuchnię. Smalec, wieprzowina, wszelkie tłuste kiełbasy, muszą poczekać aż wasz organizm znów na nowo zacznie w pełni dobrze funkcjonować. Kolejnym składnikiem przynoszącym nam problemy są słodycze i wszystko co zawiera dużo cukru. Przy zaparciach warto czasem zrezygnować z czekolady, ciast i słodzenia herbatki. Gdy poczujemy potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego to zawsze możemy sięgnąć po banana, który mimo tego, że jest bardzo słodki, to zawiera wyjątkowo dużo błonnika. Tak samo dotyczy to tego co pijemy. Oczywistym jest, że jeśli zalecane są owoce to dobrze jest również pić sok z owoców. Najlepiej gdy mamy do czynienia ze świeżo wyciskanym, jednak zwykły soczek ze sklepu tez powinien się sprawdzić. Ogółem dobrym pomysłem jest jak największe nawodnienie organizmu. Przy zaparciach warto wypić minimum dwa litry dziennie wody mineralnej. Usprawnia to nasz żołądek i wspomaga jego treści wydostać się z nas poprzez labirynt jelit. Ściśle odradzanym jest picie wówczas słodzonych napoi, a szczególnie tych gazowanych. Cukier działa szkodliwie i wzmaga zaparcia, natomiast sztucznie tworzony gaz w napojach sprawia, że w naszym brzuchu tworzą się wzdęcia, które często wywołując dodatkowo ból, zmniejszają nasz komfort. W kwestii leków, to można dostać w każdej aptece szereg specyfików, które powinny nam pomóc i uzbroić w walce z zaparciami. Jeśli są one mocno uciążliwe, to dostaniemy od lekarza specjalisty środki, które to tabletki lub syrop mają zawsze zbawienny wpływ na nasz układ trawienny. Jeśli jednak chcemy poszukać na własna rękę rozwiązania w tym co zapewniła nam matka natura to nie jest to wcale trudne. Jednym z najbardziej polecanym jest regularne spożywanie naparu z siemienia lnianego. W swym składzie zawiera on aż trzydzieści procent błonnika co jak już zostało wspomniane działa zbawiennie na nasz organizm. Mniej znanymi lecz prawie równie skutecznymi środkami są babka plesznik i babka jajowata. Należy je sparzyć we wrzątku i zjeść na łyżeczce. Działają one na zasadzie dnia wstecz. Krótko mówiąc jeśli spożyjemy je dzień wcześniej to to z rana czeka nas satysfakcjonująca wizyta w toalecie. Choć zaparcia to uciążliwy problem, łatwo poradzić sobie z tym.