Najważniejsze informacje i rodzaje ortez

0
1831

Orteza (inaczej stabilizator) służy do usztywnienia stawu, by zmniejszyć dolegliwości po urazie. Bywa też stosowana profilaktycznie, np. przez sportowców. Stabilizatory dzielą się na ortezy kręgosłupa, kończyny górnej oraz dolnej.

Do czego służy orteza?

Orteza ma za zadanie unieruchomić staw w bezpiecznej pozycji. Można ją stosować po urazach, a także profilaktycznie np. u sportowców, którzy w przeszłości mieli kontuzje. Pozwala na szybszą regenerację uszkodzonego miejsca bądź odciążenie go. Istnieją stabilizatory sztywne, półsztywne oraz elastyczne (miękkie). Inny podział to ten ze względu na miejsce stosowania ortezy.

Orteza na kręgosłup

Orteza usztywniająca kręgosłup jest dostępne w postaci pasa lędźwiowo-krzyżowego. Jego bardziej znana nazwa to gorset ortopedyczny. Noszenie go ma na celu skorygować nieprawidłową postawę u osób np. ze skoliozą lub lordozą i innymi wadami postawy. Działa poprzez poprawę rozłożenia sił w obrębie tułowia oraz zwiększenie stabilizacji w tym miejscu. Powinien zostać wykonany na indywidualne zamówienie, aby był dopasowany do kształtu ciała noszącej go osoby. Orteza na kręgosłup zmniejsza bóle pleców. Bywa stosowana u ofiar wypadków, mając na celu stabilizację kręgosłupa.

Orteza na kończynę dolną

Następna grupa stabilizatorów na kończynę dolną dzieli się na kilka dodatkowych: ortez na kostkę, kolano oraz staw biodrowy. Stabilizator na kolano uniemożliwia poruszanie w niekorzystnych dla tego stawu kierunkach. Taka orteza, jak również orteza na staw biodrowy, jest noszona po zabiegach chirurgicznych. Znacząco przyspiesza bowiem rekonwalescencję. natomiast stabilizator na kostkę warto zakładać podczas zabiegów rehabilitacyjnych. Dzięki niemu na nodze nie tworzą się obrzęki, a regeneracja tkanek jest szybsza. Ortezę stawu skokowego zakłada się po urazach ścięgna Achillesa, skręceniach bądź zwichnięciach kostki. Opisywany sprzęt rehabilitacyjny wzmacnia staw. Powinien być dobrze dopasowany do nogi. Osoby uprawiające sport, szczególnie zawodowo, noszą tego rodzaju stabilizatory również po to, aby zapobiec kontuzji stawu skokowego.

Orteza na kończynę górną

Natomiast ortezy przeznaczone do rehabilitacji kończyny górnej dzielą się na stabilizator łokcia, ortezę barku i nadgarstka. Po ten pierwszy najczęściej muszą sięgać sportowcy, którzy grają w koszykówkę, golfa lub tenisa. Można go stosować profilaktycznie u osób narażonych na pojawienie się objawów łokcia golfisty. Z kolei stabilizator na nadgarstek jest polecany pacjentom z zespołem cieśni nadgarstka. Cierpią na nią głównie pracownicy biurowi. Tę ortezę zakłada się także po upadkach, np. na nartach lub rolkach. Natomiast orteza barku pozwala zmniejszyć ból poprzez ograniczenie ruchu w stawie. Jest zalecana m.in. przy zwichnięciach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ