Leczenie przepukliny – poradnik pacjenta

0
2474

Z przepukliną mamy do czynienia, gdy zawartość jamy ciała, czyli narządów lub ich części, przemieści się pod skórę lub do sąsiednich jam ciała. Przepuklinę łatwo zobaczyć i wyczuć pod palcami. Dlaczego właściwie dochodzi do powstania przepukliny? Jak możemy ją leczyć?

Skąd bierze się przepuklina?

Zwykle przepuklina powstaje, gdy tkanki budujące ściany jam ciała zostają osłabione. Może to wynikać m. in. ze wzrostu ciśnienia w obrębie jamy brzusznej. Dzieje się tak przy intensywnym wysiłku fizycznym, zaparciach, POChP czy gdy mamy do czynienia z przerostem gruczołu krokowego. Na powstawanie przepukliny może mieć również wpływ niezdrowe odżywianie czy palenie papierosów. Ale to nie jedyne przyczyny. Czasami przepuklina może być powikłaniem różnych chorób, jak np. cukrzycy czy chorób autoimmunologicznych, a także efektem nieprawidłowo przeprowadzonych operacji.

Rodzaje przepukliny

Przepuklina może tworzyć się w różnych miejscach. Ze względu na jej umiejscowienie wyróżnia się przepuklinę zewnętrzną i wewnętrzną.

  • Przepukliny zewnętrzne:
    • Tutaj najczęściej mamy do czynienia z przepukliną brzuszną – wówczas błona otrzewna staje się bardziej wypukła i wykracza poza jamę brzuszną. W zależności od tego, gdzie umiejscowione są guzki przepuklinowe, można wyróżnić kilkanaście rodzajów przepuklin. Najpopularniejsza wśród pacjentów jest przepuklina pachwinowa, gdzie tkanka przedostaje się przez osłabiony punkt w mięśniu pachwiny. Uwypuklenie powstaje w pachwinie lub mosznie. Niełatwo je przeoczyć, ponieważ miejsce to może boleć i piec. W tej grupie możemy mieć też do czynienia z przepukliną udową oraz pępkową. 
    • Przepuklina pępowinowa u płodu.
    • Przepuklina kręgosłupa, czyli wypadnięcie dysku – najczęściej w odcinku lędźwiowym.
    • Przepuklina cewy nerwowej – pojawia się zwykle u dzieci jeszcze w okresie życia płodowego.
  • Przepukliny wewnętrzne. To inaczej przepuklina przeponowa. Tworzy się, gdy narządy jamy brzusznej przedostają się do klatki piersiowej przez „dziurę” w przeponie, np. rozwór przełykowy.
    • Przepuklina okołoprzełykowa.
    • Przepuklina wślizgowa.

Leczenie przepukliny

W zależności od rodzaju przepukliny możemy zastosować leczenie nieinwazyjne lub operacyjny. Jeśli mamy do czynienia jedynie z niewielką przepukliną rozworu przełykowego, można zastosować jedynie leczenie zachowawcze. Z kolei leczenie nieinwazyjne zależy od tego, w jakim stanie znajduje się pacjent i na jakim etapie jest choroba. „W przypadku, gdy pacjent jest w ostrym etapie choroby, stosujemy leczenie farmakologiczne. Gdy dolegliwość powoli ustępuje, pomóc może fizykoterapia, a w niektórych przypadkach masaż leczniczy. Gdy objawy ustąpią, może być jednak konieczny gorset czy kołnierz medyczny” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

W przypadku przepukliny jamy brzusznej często stosuje się leczenie inwazyjny. W czasie zabiegu odprowadzana jest zawartość worka przepuklinowego. Trzeba go wpierw zagłębić lub otworzyć. Później usuwana jest nadwyżka tkanki. Aby nie dopuścić do ponownego rozwoju choroby, można zastosować specjalną siatkę wzmacniającą. Przy przepuklinie rozworu przełykowego stosuje się fundoplikację Nissena. Wówczas przyszywa się uwolnione dno żołądka wokół przełyku.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ