Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

0
2139

Wzrok to jeden z najważniejszych dla nas zmysłów. Często jednak nasze oczy nie pracują tak, jak powinny, a przyczyn tego jest ogrom. Jakakolwiek nie byłaby nasza wada, zapewne jest niezwykle uciążliwa. Okulary oraz soczewki kontaktowe zdecydowanie polepszają jakość naszego widzenia, jednak czasami utrudniają życie. Dlatego warto zastanowić się nad innymi dostępnymi metodami, a mianowicie nad laserową korekcją wzroku.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku? 

Ludzkie oko zbudowane jest z pięciu warstw komórek o różnej grubości. W momencie, gdy światło przechodzące przez te warstwy nie skupia się w siatkówce oka, a przed lub za nią, następuje nieostre widzenie. Może to być zarówno krótkowzroczność, dalekowzroczność, jak i astygmatyzm. W tym przypadku możemy nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, jednak nie są to metody leczenia wad, a jedynie ich korekcja. Schorzenia te można skutecznie leczyć metodą laserową. Na czym ona polega? Ponieważ każda wada wzroku bierze się ze zniekształcenia którejś z warstw komórek oka, lekarz za pomocą lasera nadaje  odpowiedni kształt rogówki, a co za tym idzie – uzyskuje prawidłowe ogniskowanie światła w siatkówce. Istnieje wiele metod laserowej korekcji wzroku, spośród których lekarz wybiera tę najodpowiedniejszą dla danego schorzenia.

Przygotowanie do zabiegu 

Laserowa korekcja wzroku nie jest zabiegiem łatwym i wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji pooperacyjnej, ale także wyjątkowego przygotowania. Bardzo ważne jest poprawne wykonanie badania kwalifikacyjnego, dzięki któremu lekarz odpowiednio dobierze wiązkę lasera i metodę leczenia. Kluczowe jednak jest przygotowanie się przez samego pacjenta i zastosowanie się do kilku zaleceń. Przede wszystkim należy całkowicie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na około miesiąc przed zabiegiem. W przypadku wystąpienia przeziębienia, opryszczki lub miesiączki również należy przesunąć termin zabiegu. Na dwie doby przed operacją należy zaprzestać picia alkoholu, kawy i wszystkich napojów zawierających kofeinę oraz zadbać o szczególną higienę włosów, twarzy i oczywiście oczu. 

„W ostatnich latach w leczeniu krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu stosuje się przede wszystkim laserową korekcję, która umożliwia trwałe i bezpieczne pozbycie się tych uciążliwych wad wzroku. By jednak efekt zabiegu był jak najlepszy, konieczne jest nie tylko przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych, ale także prawidłowe przygotowanie się do procedury.” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku 

Jak każdy zabieg, również laserowa korekcja wzroku ma swoje przeciwwskazania. Ważne jest, aby pacjent osiągnął odpowiedni wiek, czyli taki, w którym oko już nie rośnie. Jest to zazwyczaj 21 rok życia. Zabieg można wykonać do 55 roku życia. Nie należy poddawać się zabiegowi w przypadku m.in.: aktywnych stanów zapalnych oczu lub zakażeń wirusowych, wszczepionego rozrusznika serca, schorzeń autoimmunologicznych, reumatologicznych i neurologicznych, cukrzycy, schorzeń tarczycy lub nadnerczy, białaczki lub skazy, trądziku, ciąży, karmienia piersią czy menstruacji. Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość wady, określana w dioptriach. 

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ