Studia MBA trwają zazwyczaj od roku do dwóch, a prowadzone są w trybie zaocznym. O uczestnictwo w programie MBA mogą się jednak starać wyłącznie osoby z wyższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Korzyści z ukończenia studiów jest wiele – do najważniejszych należy jednak możliwość zdobycia know-how, stworzenia własnej sieci biznesowej czy wymiany doświadczeń.
Kto może aplikować na studia MBA – i dlaczego warto to zrobić?
Aby móc aplikować na studia MBA, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego (co najmniej licencjat), zazwyczaj bez wymogu ukończenia konkretnego kierunku studiów. Oprócz tego jednak potrzebne jest także doświadczenie zawodowe – zazwyczaj 2-, 3-letnie, w zależności od programu. Zdarza się także, że uczestnicy muszą zdać egzamin językowy.
Dlaczego jednak warto zapisać się na studia MBA? Po pierwsze – uczestnicy programu mają możliwość wymiany doświadczeń z innymi słuchaczami, którzy zazwyczaj zajmują stanowiska menedżerskie i dzielą się swoimi metodami i technikami zarządzania w różnych branżach. To bezcenne know-how; uczestnicy mogą zdobywać wiedzę nie tylko od prowadzących zajęcia, ale także od wielu innych profesjonalistów, którzy również uczestniczą w programie.
Drugą, ogromną zaletą studiów MBA jest możliwość stworzenia (lub rozbudowania) własnej sieci kontaktów biznesowych. Networking to dobry sposób na poznanie wiarygodnego partnera biznesowego czy osoby do realizacji wspólnego projektu. Nierzadko sieć kontaktów może również pomóc w znalezieniu lepiej płatnej pracy. Więcej o zaletach studiów MBA można przeczytać na stronie Wyższej Szkoły Bankowej – uczelnie z tej grupy również prowadzą własne programy MBA: https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybrac/studia-mba-nowy-krok-na-drodze-do-kariery.
Oprócz tego należy też pamiętać, że studia MBA to świetna okazja do usystematyzowania i poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności – nie tylko z zakresu zarządzania, ale również finansów, HR czy marketingu. Podniesienie kompetencji może z kolei pomóc w staraniu się o awans czy podwyżkę. Warto przy tym mieć na uwadze, że mediana zarobków osób z tytułem Master of Business Administration jest ponad dwukrotnie większa od mediany całkowitych miesięcznych wynagrodzeń wszystkich pracowników (12 718 zł wobec 5100 zł brutto) *.
* Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Jak wyglądają i na czym polegają studia MBA?
Zajęcia na studiach MBA odbywają się w ramach zjazdów, które odbywają się w optymalnych terminach i pozwalają na pogodzenie obowiązków biznesowych i prywatnych. Same zajęcia są prowadzone przez praktyków biznesu; na przykład w WSB uczestnicy rozwiązują liczne case studies, biorą udział w dyskusjach panelowych, symulacjach i warsztatach, a także tworzą i następnie przedstawiają własne projekty. Oprócz tego uczestnicy programu MBA w WSB mają również dostęp do dodatkowych materiałów dydaktycznych dzięki platformie Moodle. Programy MBA, które są prowadzone we współpracy z zagranicznymi partnerami, przewidują także wyjazdy zagraniczne i studyjne, m.in. do USA.
Studia MBA umożliwiają zatem w praktyczny sposób nie tylko zdobycie cennego know-how, ale także – zbudowanie sieci kontaktów. Dodatkowo dyplom MBA może stać się kartą przetargową w rozmowie o awans. Warto też pamiętać, że uczestnictwo w studiach MBA to przede wszystkim możliwość rozwoju zawodowego – i to w niespotykanym stopniu.
Artykuł sponsorowany.