Co trzeba przygotować z dokumentów do zbiórki na chorego zwierzaka?

0
310

Fundacje czy stowarzyszenia przeważnie muszą spełnić wiele wymagań formalnych, żeby założyć zbiórkę pieniędzy na chore zwierzęta. Osoby prywatne najczęściej nie muszą tego robić, ale i tak dobrze się zastanowić, czy czasem nie warto podać większej ilości szczegółów.

Wymagania, które zależą od platformy

Od strony formalnej nie ma przeszkód, żeby po prostu założyć i ogłosić zbiórkę na przykład na operację własnego psa. Jeśli korzysta się z serwisów crowdfundingowych, to ich administratorzy mogą wymagać przesłania na przykład skanów dokumentacji weterynaryjnej, żeby można było na podstawowym poziomie zweryfikować zbiórkę. Jeśli tego nie wymagają, to nadal warto do zrobić, żeby po prostu uwiarygodnić swoją akcję.

O tym, jak przebiega samo zakładanie zbiórki, można przeczytać na stronie https://naszefutrzaki.eu/aktualnosci/jak-zalozyc-zbiorke-pieniedzy-na-chorego-futrzaka,106, natomiast jasne jest, że darczyńcy chcą wiedzieć, komu i na co płacą, nawet jeśli nie jest to wymogiem administracyjnym konkretnej platformy.

Czy konieczne jest sporządzenie sprawozdania z wykorzystania funduszy dla podających datki?

Znów – formalnie nie ma takiej konieczności, ale dziś nietrudno trafić na zbiórki fałszywe, służące tylko zdobyciu pieniędzy. To znaczy, że potencjalni darczyńcy też będą nieco ostrożniejsi. Chcą mieć pewność, że ich środki zostaną wykorzystane zgodnie z deklaracją zakładającego zbiórkę, więc dobrym zwyczajem będzie też rozliczenie się z wykorzystania środków.

Będzie to praktycznie koniecznością w przypadku fundacji, które organizują zbiórki na przykład na schronisko. Można bowiem założyć, że pomoc będzie potrzebna mniej lub bardziej regularnie i nietrudno sobie wyobrazić, że darczyńcy w takiej sytuacji będą chcieli wiedzieć, że ich poprzednia wpłata nie rozeszła się po kieszeniach, tylko faktycznie została wykorzystana na pomoc zwierzakom. Rozliczenie takich środków z organami nadzoru to już zupełnie inna kwestia, natomiast jeśli chodzi o kontakty z darczyńcami, to często wystarcza nawet nieformalna informacja o sposobie wykorzystania pieniędzy.

Potrzeby muszą być uzasadnione

To jasne, że opieka nad zwierzętami kosztuje sporo. Tym samym również zbiórek na zwierzaki jest całe mnóstwo: operacje, rehabilitacja, rozbudowa schronisk i tak dalej. Na wszystko potrzebne są środki i darczyńcy mający przecież ograniczony budżet, posługują się różnymi kryteriami, decydując się na wsparcie konkretnej akcji. Te zbiórki, które lepiej dokumentują potrzeby, są zwykle większym sukcesem. Rozliczenie się po nich to dobry zwyczaj, który też warto pielęgnować, żeby uniknąć podejrzeń o niewłaściwe wykorzystanie powierzonych pieniędzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ