Problem wrastających paznokci może mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Choć początkowe objawy to tylko niewielki dyskomfort, to jednak wraz z zaawansowaniem problemu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, a nawet pojawienie się ropnej wydzieliny. Nie należy więc ignorować objawów, świadczących o wystąpieniu tej dolegliwości.
Jak rozpoznać wrastające paznokcie?
Pierwszym objawem wrastających paznokci u stóp jest odczucie dyskomfortu, odczuwane przy chodzeniu. Choć często wydaje się nam, że ból związany jest na przykład z założeniem niewygodnego obuwia, to jednak po kilku dniach możemy zauważyć zaczerwienienie wokół paznokcia oraz obrzęk. Zwykle problem wrastania paznokci dotyka dużego palca u stopy, jednak może wystąpić także w innych palcach.
Dlaczego paznokcie wrastają?
Problem wrastających paznokci może być spowodowany przez różne czynniki, między innymi przez skłonności genetyczne. Jeżeli więc w twojej rodzinie problem wrastających paznokci już występował, wówczas może się okazać, że ty również będziesz się z nim borykał. Inne przyczyny to między innymi noszenie niewłaściwego obuwia, duża nadwaga, nieprawidłowy sposób obcinania paznokci, wydłubywanie brudu spod paznokci ostrym narzędziem, a także doznane urazy.
Sposoby leczenia wrastających paznokci
Jeszcze do niedawna najczęstszym sposobem leczenia wrastających paznokci był zabieg chirurgiczny, polegający na całkowitym lub częściowym zerwaniu paznokcia. Obecnie stosuje się inne metody, takie jak kostka Arkady wrocław, plastyka wałów okołopaznokciowych czy zakładanie klamer ortonyksyjnych na paznokcie które sprawiają problem. Zaletą tych metod jest ich mała inwazyjność. W odróżnieniu od zabiegu chirurgicznego po zabiegu kostką Arkady efekty są widoczne najczęściej już po pierwszym zabiegu. Klamry ortonyksyjne wymagają dłuższego czasu stosowania, jednak nie powodują one żadnego dyskomfortu i pacjent może normalnie funkcjonować w czasie ich noszenia.