Szykując się na narodziny dziecka, warto nie tylko przygotować wyprawkę maluchowi, ale też poznać datę rozwiązania ciąży. Kalkulator terminu porodu to narzędzie umożliwiające określenie tego wyjątkowego dnia. Prosty algorytm matematyczny pozwala także obserwować postępy rozwoju płodu.
Wyznaczanie terminu porodu
W oczekiwaniu na rozwiązanie ciąży większość rodziców zastanawia się nad datą powitania nowego członka rodziny. Aby odpowiednio wcześnie przygotować niezbędną wyprawkę dla mamy i dziecka do szpitala, urządzić kącik dla noworodka w domu, warto skorzystać z kalkulatora terminu porodu, który pozwoli oszacować najbardziej prawdopodobny czas zakończenia III trymestru. Proste narzędzie wykorzystujące specjalistyczny algorytm matematyczny umożliwia także oszacowanie wieku ciąży, dzięki czemu można obserwować postępy rozwoju płodu. Pośrednio pozwala też opanować stres związany ze zbliżającym się wydarzeniem bez względu na jego formę przebiegu.
Zarówno poród naturalny, jak i przez cesarskie cięcie może wzbudzać niepokój nie tylko z powodu świadomości pojawiających się w trakcie rodzenia dolegliwości somatycznych, ale również z powodu niepewności co do opieki medycznej przed porodem i po nim. Tylko wysoki standard placówki oraz wykwalifikowany personel może wpłynąć na obniżenie nerwowości przyszłej mamy i na jakość porodu. Więcej informacji na temat rodzajów porodów szpitalnych, pakietów opieki medycznej i znaczenia poczucia bezpieczeństwa zapewnianego ciężarnej kobiecie znajduje się na stronie https://porody.medicover.pl/porod/.
Przyszli rodzice mogą przygotować się do porodu, podstawiając do wzoru matematycznego odpowiednie dane. Wystarczy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przyszłej mamy dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać 1 rok. Wynik równania stanowi datę rozwiązania ciąży.
Interpretacja wyników
Mechanizm kalkulatora terminu porodu opiera się na kilku sztywnych zasadach. Niespełnienie warunków może w efekcie dawać niemiarodajne wyniki obliczeń. Najważniejszym z nich jest regularny, 28-dniowy cykl miesiączkowy. Inne czynniki zmniejszające powodzenie uzyskania wiarygodnych wyników kalkulatora porodu to wahania hormonów w okresie owulacji, przewlekłe choroby, farmakoterapia, przemęczanie fizyczne czy chroniczny stres w ciągu miesiąca, a także inne okoliczności endo- i egzogenne.
Ze względu na to, że u każdej kobiety cykl miesięczny przebiega inaczej i czasem zdarzają się odchylenia od norm w zakresie długości jego trwania, warto zakładać kilkudniowy margines błędu kalkulatora. Zwykle wynosi on 14 dni, co oznacza, że dzień porodu może nastąpić wcześniej lub później niż podpowiada wynik równania. W wyznaczaniu terminu porodu warto również uwzględnić indywidualne tempo rozwoju każdego dziecka oraz przebieg ciąży w każdym trymestrze. Kalkulator terminu porodu najbardziej sprawdza się w przypadku ciąży bez powikłań oraz u kobiet cieszących się zdrowiem psychofizycznym.