Prosty sposób na obliczenie średniej

0
1298
średnia
fot: pixabay.com

Słowo średnia od razu przywodzi nam na myśl czasy szkolne. Pod koniec roku próbowaliśmy podciągnąć swoje oceny, aby nasza średnia była jak najwyższa. Szczęśliwcy, którym udało się osiągnąć średnią powyżej 4,6 otrzymywali świadectwo z paskiem. Średnia to metoda statystyczna, która pozwala na przedstawienie pewnej centralnej, głównej tendencji. Możemy za jej pomoca zobrazować, na jakim poziomie uczeń osiągał ogólnie wyniki w danym semestrze czy roku. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-sie-liczy-srednia/

Skorzystaj z kalkulatora online

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na obliczenie średniej jest skorzystanie ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie. Wystarczy, ze wpiszemy w wyszukiwarce „średnia”, a od razu wyskoczy nam kilka stron, za pomocą który szybko i bezbłędnie uzyskamy średnią z interesujących nas danych. 

Jeśli danych jest naprawdę dużo i mamy je umieszczone w exelu, możemy skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam ten program w zakresie różnych obliczeń. Należy wówczas zaznaczyć odpowiednią kolumnę z tymi danymi, z których chcemy wyciągnąć średnia i wpisać odpowiednią formułę. Program dokona obliczenia automatycznie  bez angażowania nas. 

W przypadku małej ilości danych, jeśli nie mamy akurat dostępu do komputera i internetu, możemy dokonać obliczenia samodzielnie. Nie jest ono przecież aż takie trudne i skomplikowane.  Jest to wiedza matematyczna z zakresu szkoły podstawowej, dlatego my, dorośli, z pewnością sobie z tym poradzimy. Tak jak w przypadku innych, prostych obliczeń, których uczyliśmy się w szkole, tak i w tym wypadku największym problemem jest nasza niepewność i wahanie, czy dobrze zapamiętaliśmy wzór, czy pamięć nas nie zawodzi. 

Jak obliczyć średnią

A, więc, jeśli chcemy wyciągnąć średnią z jakichś liczb, musimy je wszystkie dodać do siebie, a następnie podzielić uzyskana sumę przez ilośc składników, które zsumowaliśmy. Dla przykładu, jeśli chcemy wyciągnąć średnia z liczb: 1, 1, 1 oraz 1, najpierw je dodajemy: 1+1+1+1=4 a następnie sumę, a więc 4 dzielimy przez liczbę sumowanych składników, których mieliśmy 4. Tak więc 4:4=1. Nasza średnia w tym wypadku wynosi 1. 

Przeczytaj też: http://www.fabrykafigury.pl/po-czym-rozpoznac-ugryzienie-pajaka/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ