Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?

0
2190

Intensywnie trenujesz? Kręci Ci się w głowie? Jesteś chronicznie zmęczony? Może to niedobór elektrolitów – dowiedz się, jak go rozpoznać i co zrobić, by mu zaradzić.

Elektrolity to z medycznego punktu widzenia substancje jonowe obecne w krwi, osoczu i płynach tkankowych, których zadaniem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niedobór elektrolitów w organizmie może skutkować zaburzeniami rytmu serca, zawrotami głowy, omdleniami, chronicznym zmęczeniem i drżeniem mięśni.

Dlaczego elektrolity są takie ważne?

Aby ciało ludzkie funkcjonowało prawidłowo, potrzebne mu są – między innymi – jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Te właśnie substancje wykazują właściwości elektrolityczne, co oznacza, że zdolne są do przenoszenia impulsów nerwowych w ludzkim ciele – z błon komórkowych do innych komórek. Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego chroni nas przed osłabieniem, arytmią, zawrotami głowy oraz innymi niepokojącymi objawami, takimi jak choćby utrata apetytu, senność, obrzęk kończyn dolnych, mdłości, czy zaparcia.

Co robić w przypadku niedoboru?

Do najczęstszych przyczyn utraty elektrolitów należą: intensywny trening, odwodnienie, infekcje wirusowe oraz drastyczne zmiany diety. Aby przeciwdziałać niedoborowi elektrolitów należy przede wszystkim przyjmować dużo płynów. Zaleca się picie wody wysoko zmineralizowanej, bogatej w wapń i magnez. Niedobory potasu można łatwo uzupełnić spożywając sok pomidorowy, który jest naturalnym źródłem tego pierwiastka. W codziennej diecie warto uwzględnić banany, suszone morele, pestki dyni, orzechy włoskie, a także migdały, które zapewnią prawidłowy poziom sodu i potasu. Ponadto zaleca się przyjmowanie minerałów w tabletkach. Dla osób, które regularnie trenują, wskazane jest picie napojów izotonicznych, zawierających chlorek sodu lub potasu. Wspaniałym lekarstwem na wszelkie dolegliwości, w tym również te wywołane obniżeniem poziomu elektrolitów w organizmie jest sen – regularny, ośmiogodzinny i nieprzerwany. Podczas infekcji objawiających się gorączką i biegunką, przyjmować należy dwa razy więcej płynów niż zwykle (ok. 3 litrów wody dziennie).

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ