Jak przyśpieszyć metabolizm?

0
1077
brokuł

Metabolizm to bardzo często używane słowo w kontekście chudnięcia i poprawy swojej sylwetki. Często można się także spotkać z tym że trzeba go przyśpieszyć. Czym jest metabolizm, dlaczego jest potrzebny i jak go przyspieszyć? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o metabolizmie?

Co odpowiada za nasz metabolizm?

Metabolizm to szereg przemian biochemicznych zachodzących w naszym organizmie oraz towarzyszących im przemian energetycznych. Często nazywamy go również przemianą materii. Na całość tych przemian składa się katabolizm i anabolizm. Są to procesy ciągłe i nieustannie zachodzą w naszym organizmie. Podczas tych procesów niektóre substancje organiczne rozpadają się na prostsze i wyzwalają energię, która następnie przyswaja nasz organizm. Szybkość metabolizmu u każdego z nas jest różna. Niektóre osoby wręcz cierpią z powodu zbyt szybkiej przemiany materii – np. ektomorficy, którzy nie mogą przez to nabrać masy mięśniowej i przytyć. Z drugiej strony większość osób chciałaby dysponować nieco szybszym metabolizmem. Na szczęście istnieją sposoby i produkty, które pomogą nam przyśpieszyć metabolizm swojego organizmu. Jednym ze sposobów jest zwiększenie ilości wypijanej wody. Bez wody organizm nie jest w stanie efektywnie pracować, co powoduje zwolnienie metabolizmu. Dlatego warto pić wodę z własnych chęci, a nie czekać, aż poczujemy bardzo silne pragnienie. Jeszcze jednym efektywnym sposobem na przyśpieszenie swojego metabolizmu jest zmiana diety. Z tym z kolei pomoże nam dieta pudełkowa do domu.

Produkty, które pozwalają na przyśpieszenie metabolizmu

Odpowiednie wybory żywieniowe to podstawa przy odchudzaniu i przyśpieszaniu metabolizmu. Nie możemy liczyć na to, że nasz organizm będzie pracować na najwyższych obrotach, jeżeli nie będziemy mu dostarczać prawidłowego paliwa. Jedną z grup produktów, którą powinniśmy włączyć do swojej diety, są produkty z pełnych ziaren i produkty bogate w błonnik. Z reguły są trudniej przyswajalne, dzięki czemu nasz organizm musi wykonać więcej pracy do ich strawienia. Warto również dodać do swojej diety chude mięso, które zawiera bardzo dużą ilość białka. Białko jest składnikiem odżywczym, który wymaga najwięcej energii w procesie obróbki, co znacznie przyśpiesza metabolizm. Ryby to z kolei cenne źródło lipidów hormonalnych, które odpowiadają za metabolizm. Kapusta i brokuły są bogate w witaminę C i wapń – kolejne substancje bardzo ważne dla metabolizmu. Podstawowym sposobem na przyśpieszenie metabolizmu jest więc zbilansowana dieta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ