Alergia to uciążliwa przypadłość, opierająca się na osobistej nadwrażliwości organizmu na pewne substancje zwane alergenami. Alergeny mogą być obecne w środowisku życia cały rok lub tylko przez pewien okres, w którym dochodzi do znacznego nasilenia objawów. Bardzo ważne jest, aby poznać czynnik bezpośrednio wyzwalający reakcję alergiczną, ponieważ dzięki temu można przewidywać wystąpienie objawów i odpowiednio przed nimi się zabezpieczać.
Nadchodzi alergia…
Objawy alergii są bardzo charakterystyczne i pozwalają szybko poznać, że organizm zetknął się z czynnikiem alergizującym. Wśród nich znajdują się: wodnisty katar i przekrwione śluzówki nosa, kichanie, zaczerwienione i łzawiące oczy, świąd skóry, wysypka oraz spadek ciśnienia tętniczego. W cięższych przypadkach może dochodzić do zagrażających życiu duszności, a nawet silnego skurczu oskrzeli i krtani utrudniających oddychanie.
Jak przewidzieć wystąpienie alergii?
Jeżeli już kiedyś pojawiły się symptomy mogące wskazywać na istnienie alergii, ale nie został poznany alergen, który ją wywołał, można wykonać odpowiednie testy skórne, testy ekspozycyjne lub badania serologiczne. Tego rodzaju metody diagnostyczne pozwalają w dużym przybliżeniu rozpoznać czynnik wywołujący alergię, dzięki czemu łatwiej będzie ich unikać. W Polsce wyróżnia się szeroką gamę alergenów obejmujących pyłki roślin (trawy, drzewa, pleśń), niektóre pokarmy (mleko, cytrusy, orzechy, jajka) oraz organizmy zwierzęce (sierść pupila, roztocza). Każdy z nich charakteryzuje się różną siłą ekspozycji, a szczególnie w przypadku roślin ma na to wpływ zamieszkała strefa geograficzna, pora roku i gatunek rośliny. Na przykład w kwietniu w powietrzu unoszą się pyłki brzozy, do połowy maja trwa okres pylenia drzew liściastych, a koniec maja, czerwiec i lipiec to okres pylenia traw. W następnych miesiącach trwa pylenie chwastów np. bylicy. Przy tej ilości różnorodnej roślinności bardzo dużym ułatwieniem w przewidywaniu wystąpienia dolegliwości może być kalendarz pylenia Claritine, który zawiera aktualne dane o stężeniu alergenów w powietrzu w danym regionie.
Czego nie robić w okresie pylenia?
W okresach wzmożonej obecności alergenów w powietrzu przede wszystkim należy unikać przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie pól, lasów i łąk, gdzie stężenie pyłków roślinnych będzie bardzo wysokie. Ich ilość w powietrzu wzrasta w gorące, suche i wietrzne dni, dlatego wtedy zaleca się pozostanie w domu. Natomiast poleca się spacery w trakcie lub po silnym deszczu, kiedy jest ich zdecydowanie mniej. W przypadku alergenów pochodzących od roślin dużym ułatwieniem może być zaopatrzenie się w filtry np. HEPA oczyszczające powietrze w zamkniętych pomieszczeniach. Jeżeli już konieczne jest wyjście z domu, zaleca się zasłonić oczy okularami, nie otwierać okien w środkach komunikacji, a po przyjściu do domu dokładnie spłukać całe ciało. Ponadto trzeba unikać substancji zawartych w pokarmach, które mogą reagować krzyżowo z pyłkami roślin, na które występuje uczulenie np. brzoza – seler, olsza – jabłka, leszczyna – gruszki.