Jak praktycznie urządzić łazienkę?

0
1539
Jak praktycznie urządzić łazienkę?

Piękna i elegancka, a może designerska i modna? Łazienka przede wszystkim powinna być jednak praktyczna – przyjazna w codziennym korzystaniu z niej, a także łatwa w utrzymaniu w czystości. Jak ją zatem urządzić?

Urządzając łazienkę, musisz podjąć wiele trudnych decyzji – m.in. zdecydować, czy zamontowana zostanie wanna prostokątna lub narożna, a może brodzik. Jeden dylemat rodzi jednak kolejny – brodzik klasyczny czy może odpływ liniowy, jakie drzwi przesuwne wybrać, wanna akrylowa czy stalowa? A może przyda się też parawan nawannowy? Powoli wszystko się wyklaruje, aby trzeba wygospodarować trochę czasu na optymalne zaplanowanie przestrzeni.

Wanna akrylowa czy stalowa?

Odpowiednio urządzona łazienka może służyć również jako miejsce relaksu. Trzeba jednak wybrać taki model, w którym codzienna pielęgnacja ciała będzie wygoda. Zwróć uwagę na rozmiar i kształt wanny, ale także materiał, z którego ją wykonano. Wanna akrylowa jest przyjemna i ciepła w dotyku, łatwa w utrzymaniu w czystości, ma gładką powierzchnię, a także jest lekka, czyli łatwa w transporcie i montażu.

Z kolei stalowa cechuje się odpornością na zarysowania, uderzenia czy działanie detergentów, ale szybko traci temperaturę, dlatego też nie zapewni takiego komfortu jak np. wanna akrylowa.

Jaki kształt wanny wybrać?

Wanny występują też w różnych wielkościach i kształtach – do dużego salonu kąpielowego odpowiednia będzie wanna prostokątna lub wolnostojąca, a do niewielkich pomieszczeń narożna. Najbardziej popularnymi modelami są wanny prostokątne, łatwe w montażu i funkcjonalne. Wiele modeli ma też wygodny rant, szafki w obudowie itd. Można też wyposażyć je w parawan nawannowy, dzięki czemu będzie można korzystać także z prysznica.

Brodzik prysznicowy – alternatywa dla wanny

Również brodziki mają swoich zwolenników – dla nich liczy się wygoda i szybkość użytkowania, a także aspekt finansowy. To znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie pod kątem zużycia wody. Natryski nie pozwolą jednak wygodnie wykąpać dziecka czy psa ani wykonać prania. Rozważ także, jakie drzwi prysznicowe wybierzesz – określ przede wszystkim ich rozmiar, typ zamknięcia (przesuwne, łamane, wnękowe itd.) i materiał.

Warto też pamiętać, że inną zaletą kąpieli pod prysznicem jest kwestia higieny, gdyż woda spływa na bieżąco, spłukując z ciała brud i pot. Jeśli doceniamy zalety zarówno wanien, jak i pryszniców, dobrym rozwiązaniem będzie też wanna prostokątna i parawan nawannowy, dzięki któremu można wziąć prysznic w wannie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ