Ceremonia ślubna to nie tylko ogromne emocje, ale też duże wyzwanie organizacyjne. Przygotowania warto zacząć wcześniej, pozwoli to na uniknięcie niespodzianek i sprawi, że w tym wyjątkowym dniu będą nam towarzyszyły jedynie pozytywne wrażenia. Jak się do tego zabrać?
Im wcześniej, tym lepiej
Decyzja podjęta, czas na planowanie. Pierwsze kroki warto wykonać już na 12 miesięcy przed zakładaną datą. Przede wszystkim należy przemyśleć charakter imprezy. Ślub cywilny, czy kościelny? Wystawna uroczystość, czy raczej kameralne przyjęcie? Dobrym pomysłem jest jednoczesne sporządzenie listy gości i oszacowanie budżetu – te dwie kwestie są nierozłączne. To także dobry moment, aby zapoznać się z ofertą domów weselnych i hoteli, najlepiej zrobić to osobiście.
Warto pamiętać, że najbardziej atrakcyjne terminy są zarezerwowane ze znacznym wyprzedzeniem. Na tym etapie zacznie pojawiać się coraz więcej ważnych notatek i dokumentów, zakup segregatora będzie trafną inwestycją, w przyszłości pozwoli na szybkie i sprawne odnalezienie potrzebnych informacji.
Znając już czas i miejsce można rozejrzeć się za fotografem, filmowcem, florystą i zespołem muzycznym. Pozornie czasu jest jeszcze dużo, trzeba jednak pamiętać, że są to osoby w znacznym stopniu wpływające na atmosferę wydarzenia, jak i późniejsze wspomnienia. Odkładanie wyboru na ostatnią chwilę może zakończyć się przypadkowymi i nietrafionymi decyzjami. Pół roku przed wybranym terminem to również ostatni dzwonek na szukanie sukni ślubnej, pamiętajmy, że nie skończy się na jednej przymiarce, a przecież panna młoda ma być w tym dniu najpiękniejszą osobą na świecie. Pan młody ma nieco łatwiej, choć on również nie powinien lekceważyć kwestii ubioru. Z odpowiednim wyprzedzeniem należy zamówić zaproszenia, karty z podziękowaniami, wizytówki na stoły i inne druki ślubne. Dobrze, aby były spójne stylistycznie i oddawały charakter uroczystości. Inspiracji warto poszukać na stronie firmy JDStyle specjalizującej się między innymi w projektowaniu i wytwarzaniu wyszukanej galanterii papierniczej.
Ostatnia prosta przed wielkim dniem
W ostatnie pół roku nowożeńcy powinni wchodzić, dysponując już wszystkimi niezbędnymi rezerwacjami i załatwionymi formalnościami. Czas na ostateczne ustalenia dotyczące wystroju, akceptację menu i, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zakup obrączek. W wolnej chwili można pomyśleć o podróży poślubnej, bilety i hotele rezerwowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem będą zdecydowanie tańsze od kupowanych tuż przed wyjazdem.
Dwa miesiące przed wielkim dniem warto potwierdzić wszystkie wcześniejsze ustalenia, a także pochylić się nad kwestiami logistycznymi obejmującymi transport pary młodej, dojazd gości i dostępność miejsc parkingowych. W tym czasie wszyscy goście powinni otrzymać już zaproszenia, tak aby móc zaplanować i potwierdzić swoją obecność.
Ostatni tydzień to czas na ostateczne upewnienie się, czy wszystko przebiega zgodnie z założeniami. Dobrym pomysłem jest wybranie zaufanej osoby, która będzie wtajemniczona w przebieg całej uroczystości i zadba o bieżące rozwiązywanie ewentualnych problemów. Będzie sprawowała pieczę nad dokumentami, dysponowała numerami telefonów do wszystkich zaangażowanych podwykonawców, a w razie potrzeby udzieli gościom niezbędnych wskazówek i informacji.
Sprawne przygotowanie uroczystości ślubnej nie jest zadaniem łatwym, jednak jeśli będzie poprzedzone właściwym planowaniem, to zagwarantuje zarówno nowożeńcom, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom niezapomniane wrażenia i mnóstwo dobrych wspomnień.