Piękne, białe zęby to podstawa zadbanego wyglądu. Jednak powinniśmy o nie dbać nie tylko ze względów estetycznych. To także jeden z warunków, aby zachować organizm w dobrej formie. Najczęstszym schorzeniem jamy ustnej jest próchnica zębów. Warto wiedzieć jakie czynniki sprzyjają jej rozwojowi oraz jak z nią walczyć?
Przyczyny próchnicy
Mało osób wie, że ta choroba jest zaraźliwa. Bakterie występujące w jamie ustnej mogą się przenieść przez np. próbowanie potrawy, a następnie dawanie tej samej łyżki, której przed chwilą używaliśmy dziecku.
Możemy wyróżnić cztery czynniki odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.
1. Bakterie. Między innymi paciorkowce, które rozkładają cukry oraz produkują kwasy organiczne. Powodują także zakwaszenie środowiska jamy ustnej.
2. Dieta. Bogata w cukry sprzyja rozwojowi tej choroby. Dodatkowo podjadanie między posiłkami słodkich przekąsek, picie słodzonych napojów oraz zapominanie o myciu zębów.
3. Podatność na próchnicę. Może ona wynikać np. ze słabszej mineralizacji tkanek zęba.
4. Czas. Ta choroba jamy ustnej potrzebuje powyższych czynników oraz odpowiedniego czasu na rozwój. Najczęściej pojawia się w miejscach, które są niedokładnie czyszczone.
Etapy powstawania próchnicy
1. Formowanie się płytki nazębnej. Bakterie wraz ze śliną oraz resztkami jedzenia tworzą żółty, miękki nalot zwany płytką nazębną.
2. Bakterie zaczynają rozkładać cukry. Dodatkowo produkują kwasy, które obniżają pH jamy ustnej. Wnikają one w szkliwo i powodują jego rozmiękczenie. Na powierzchni zęba zaczynają pojawiać się białe matowe plamy.
3. Kwasy wnikają w głąb szkliwa. Można dostrzec ciemne plamy.
4. Próchnica powoduje stan zapalny oraz ból. Bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu, wyrządzając wiele szkód w organizmie.
Jak leczyć próchnicę zębów?
Struktura zęba się nie regeneruje. Jednak jest do uratowania. Należy pamiętać o tym, by jak najszybciej udać się do stomatologa, który przeprowadzi leczenie zębów. Im wcześniej problem zostanie wykryty, tym mniejsza ingerencja będzie potrzebna. Oto kilka sposobów leczenia.
Remineralizacja
W dwóch pierwszych etapach powstawania próchnicy nie jest konieczne tzw. borowanie. Leczenie przeprowadza się za pomocą remineralizacji szkliwa. Po dokładnym oczyszczeniu zęba dentysta nakłada na przebarwienia próchnicowe związki fluoru w postaci lakieru lub żelu. Preparat ten ma za zadanie stworzyć odpowiednie warunki do wchłonięcia się wapnia oraz innych minerałów. Odpowiada również za wbudowanie ich w uszkodzoną strukturę zęba. Remineralizacja wymaga kilkakrotnego powtórzenia.
Ultradźwięki
Zabieg bardzo dokładny. Do jego przeprowadzenia używa się urządzenia o nazwie scaler ultradźwiękowy. Stosowany głównie w przypadku kamienia nazębnego.
Abrazja powietrzna
Wiertło w tym przypadku zostaje zastąpione cienką dyszą. Wydobywa się z niej sprężone powietrze z drobinkami tlenku glinu. Zabieg pozwala na precyzyjne ścieranie chorej tkanki zęba. Niestety nie zawsze jest on całkowicie bezbolesny. Bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania abrazji powietrznej jest astma oskrzelowa, ponieważ podczas jej przeprowadzania powstają duże ilości pyłu. Do większych ubytków może być konieczne zastosowanie tradycyjnego wiertła.
Ozon
Coraz częściej w początkowej fazie próchnicy wykonywane są zabiegi z użyciem ozonu. Jest on bezbolesny i bardzo szybki. Polecany zwłaszcza dzieciom, które niechętnie idą na wizytę do stomatologa. Leczony ząb zostaje uszczelniony przez dentystę specjalnym kapturkiem. Następnie wprowadza się pod niego ozon. Po zabiegu, który trwa kilkadziesiąt sekund stosuje się preparaty wspomagające remineralizację zęba. Należy pamiętać, że leczenie ozonem nie będzie skuteczne w przypadku dużych ubytków.
Borowanie
Polega ono na usunięciu chorej tkanki zęba i zastąpieniu jej odpowiednim wypełnieniem. Obecnie stosuje się również laser, który znacznie skraca czas użycia wiertła. Jednak nie usuwa się nim np. starych wypełnień.
Borowanie od lat jest najbardziej popularną metodą leczenia zębów z zaawansowaną próchnicą. Wiertło w precyzyjny sposób pozwala pozbyć się niekorzystnych zmian. Niestety zabieg zwykle wywołuje ból. Dlaczego tak się dzieje? Wiertło porusza się z dużą prędkością, wytwarzając wysoką temperaturę, która rozgrzewa miazgę oraz podrażnia nerwy zęba. Na szczęście sprzęt jest cały czas unowocześniany. Obecnie końcówki są lepiej chłodzone, zmniejszając tym samym negatywne odczucia podczas borowania. Możemy również skorzystać ze znieczulenia miejscowego.
Leczenie kanałowe
Ostatnia faza próchnicy objawia się bólem zęba. Jest to sygnał, że prawdopodobnie dotarła do miazgi zęba. Należy bezzwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Tutaj również nie obejdzie się bez borowania. Może być nawet konieczne leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi zębowej, następnie zostają odkażone kanały zębowe oraz wypełnione specjalnym preparatem. Na koniec stomatolog zakłada plombę. Niekiedy zniszczenia są tak poważne, że żaden zabieg nie jest w stanie uratować zęba. W tym przypadku będzie konieczne jego usunięcie.
Podczas wizyty u dentysty zostaniemy szczegółowo poinformowani o stanie naszego uzębienia, a następnie zostanie zaproponowane nam leczenie, które będzie najlepsze w naszym przypadku.
Jak unikać próchnicy?
Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych zabiegów, a nawet ekstrakcji zęba jest profilaktyka. Dlatego należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, myć zęby po każdym posiłku. Dodatkowo warto używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania, które docierają w trudno dostępne miejsca. Nie zapominajmy również o systematycznych wizytach u stomatologa. Powinny się one odbywać dwa razy w roku. Oczywiście zalecane jest sprawdzanie również samemu czy w międzyczasie nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany.
Pamiętajmy, że im szybciej zostaną wykryte, tym mamy większą szansę na mało inwazyjną metodę leczenia. Nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Bagatelizowanie pierwszych objawów próchnicy pozwala jej się rozwijać i atakować kolejne zęby. Dodatkowo negatywnie wpływa na nasz organizm, między innymi na serce, nerki oraz układ pokarmowy. Pamiętajmy również, że żadne domowe sposoby nie zastąpią wizyty u dentysty.
Artykuł powstał przy pomocy firmy Allecoudent, oferującą profilaktykę próchnicy – http://www.allecoudent.pl/oferta/profilaktyka-prochnicy