Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem?

0
464
Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem

Wychowanie dziecka powinno opierać się na różnych codziennych aktywnościach. Mogą być one jednak bardziej kreatywne niż spacer na plac zabaw lub czytanie książki. Dzięki aktywnościom dziecko nauczy się nowych umiejętności i rozwinie zdolności manualne. Jak kreatywnie spędzać czas ze swoim dzieckiem? 

Własnoręcznie tworzone rzeczy

Ciekawym zajęciem dla dziecka będzie tworzenie przedmiotów codziennego użytku. W przypadku dziewczynek może to być biżuteria. Do ich wykonania wystarczą niezbędne półfabrykaty do wyrobów jubilerskich. Można je kupić w Internecie lub w galeriach handlowych. Zawieszki można tu łączyć za pomocą łańcuszków lub obrączek. Dziewczynki mogą też projektować własne ubrania, gdzie mogą zszyć wycięte skrawki materiału. Ciekawe może też być przerabianie gotowych już ubrań, gdzie jednak lepiej oszczędzić nową odzież.

Swoje przedmioty mogą tworzyć też chłopcy. Może to być:

  • własny namiot w pokoju
  • karmik dla ptaków
  • gra planszowa
  • własna zabawka

Wykonanie wszystkich tych przedmiotów z pewnością rozwinie kreatywność dziecka i zmysł estetyczny. Przy okazji podszkoli jego zdolności manualne i radzenie sobie z niektórymi narzędziami.

Tworzenie wspólnej muzyki

We własnym zakresie można tworzyć też muzykę. Nie trzeba do tego żadnych zaawansowanych instrumentów. Wystarczą drewniane łyżki albo garnki. Na wczesnym etapie rozwoju dziecka warto poćwiczyć podstawowe zadania rytmiczne. Można to zrobić wyłącznie za pomocą klaskania. Nie zaszkodzi też zakupienie prostego instrumentu, np. cymbałków albo fletu. Dzięki nim można się nawet nauczyć podstawowych melodii.

Nie trzeba się wcale opierać na znanych hitach. Dzieci z rodzicami mogą wymyślić własną piosenkę sami. Można stworzyć własny zespół, gdzie trzeba wyróżnić wokalistę i instrumentalistów. Być może znajdzie się tu również DJ? Sama jakość muzyki nie musi być ważna. Liczy się dobra zabawa, gdzie nieporadne piosenki mogą być powodem do śmiechu. Przy dozie szczęście dziecko opanuje podstawowe umiejętności muzyczne.

Dodatkowe zajęcia plastyczne

Warto zadbać również o umiejętności plastyczne dzieci. Często przejawiają talent artystyczne w bardzo młodym wieku i nie umieją się już oderwać od kartki papieru. Warto spróbować różnych przyborów do rysowania i malowania. Niektórym dzieciom będą bardziej odpowiadały kredki, a innym farby plakatowe lub akwarelowe. Zabawa nie musi polegać jedynie na namalowaniu domu lub rodziny. Warto zagrać również w kalambury, gdzie dziecko w kreatywny sposób musi narysować dane hasło. Warto w tym celu kupić większą tablicę z dobrym pisakiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ