Na okres kwitnienia tylko światło sodowe

0
932
kwiat

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie światło o czerwonym widmie sprawia, że rośliny obficiej kwitną oraz owocują. Jedynym rodzajem oświetlenia, które takie widmo posiadają, są wysokoprężne sodowe lampy hps, niezwykle cenione i często używane przed doświadczonych hodowców indoor. Nadają się one jednak nie tylko dla profesjonalistów i równie dobrze sprawdzą się u zupełnego amatora, który dopiero eksperymentuje i kompletuje swój pierwszy zestaw do hodowania roślin w domu. Sprawdzą się w szczególności stosowane wymiennie z lampami led.

Czy to naprawdę działa tak dobrze?

Tak i lampa hps potrafi nawet wydatnie podnieść wielkość plonów. Dodatkowo żarówki sodowe posiadają bardzo dużą rozpiętość mocy, dzięki czemu możliwe jest dobranie egzemplarzy, które idealnie doświetlą plantację. Zwykle potrzeba ich dużo mniej niż klasycznych ledów, co wpływa korzystnie nie tylko na środowisko naturalne, ale także na nasze portfele, gdyż pozwala to zaoszczędzić znaczną sumę przy opłatach za energię elektryczną.

Dużym plusem, jaki dają lampy hps, a związanym z tym, że potrzeba ich mniej niż ledów jest fakt, że dzięki temu nie podnoszą one tak znacząco temperatury. Łatwiej dzięki temu o utrzymanie optymalnych warunków dla wzrostu roślinek. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla nowicjuszy, którzy nie uzyskali jeszcze wystarczającej wprawy w utrzymywaniu doskonałego środowiska w swojej hodowli. Pomoże także tym bardziej doświadczonym, którzy dysponują mniejszą ilością czasu na ciągłe doglądanie, jak się sprawy mają.

Dlaczego wymiennie z oświetleniem led?

Nie musi to być koniecznie led, istnieją także inne rodzaje oświetlenia, jak na przykład świetlówki, ale warto stosować je na przemian w różnych fazach wzrostu roślin, ponieważ po prostu przynosi to najlepsze efekty końcowe. Można oczywiście używać growboxa ze stałym oświetleniem, ale nie przyniesie to tak fenomenalnego skutku i nie da roślinom równie silnych bodźców do wzrostu, jak używana okresowo lampa hps.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że lampa hps daje światło najbliższe światłu naturalnemu, co także nie jest bez znaczenia w procesie hodowlanym. Stymulowane nim w okresie kwitnienia i owocowania roślinki zachowują się wówczas w sposób bardziej zbliżony do tych uprawianych na świeżym powietrzu. Odpowiednie manipulowanie oświetleniem pozwala na zachowanie różnych okresów, od wegetatywnego do kwitnienia w maksymalnie zbliżonym do naturalnego stopniu. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać i z czasem wszystkiego się można nauczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ